| Nyrophit a întrebat:

Salut TPU,

De câteva săptămâni am o problemă cu pc-ul, mi se stinge monitorul după un timp (Uneori se stinge în câteva minute, alteori în 4-5 ore) Țin să menționez că sursa pc-ului a fost schimbată acum câteva luni, precendenta (De 500 W), cea pe care o am acum are 300 W. Pc-ul a fost curățat de praf, ventilatoarele merg OK însă sunt momente în care se aude un sunet asemenea unui zgâriat pe tablă.

Ar putea avea legătură cu sursa?

Am făcut tot posibilul să mă informez pe net, însă nu am găsit nimic asemănător cu simptomele pe care pc-ul meu le are.

Mulțumesc anticipat! happy

5 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

"Țin să menționez că sursa pc-ului a fost schimbată acum câteva luni, precendenta (De 500 W), cea pe care o am acum are 300 W."

SPUNE NUMELE PRODUCATORULUI SI MODELUL LA SURSA!

"un sunet asemenea unui zgâriat pe tablă."
Poate fi de la Hard Disk s-au coil noise.

SI SPUNE CONFIGURATIA PC-ULUI!

| Nyrophit explică (pentru CPAElites):

Procesor AMD FX 4100 Quadcore 3.60 GHz, 4 gb RAM, placă video nVIDIA Geforce GT 640, sursa nu știu să-ți spun. am luat-o de la un prieten happy

| Nyrophit explică (pentru Nyrophit):

Însă știu că sursa are o vechime de câțiva ani, o țin până fac rost de alta mai de calitate.

| CPAElites a răspuns (pentru Nyrophit):

Chiar atat de greu e sa desfaci capacul de la unitate si sa te uiti pe eticheta sursei?
Spune modelul si numele producatorului sa-ti spun ce eficienta are si cati W scoate in realitate.

PC-ul tau consuma 272W in full load.

"de alta mai de calitate" Cat ai da pe o sursa?

| CPAElites a răspuns (pentru Nyrophit):

Evita POCNITORILE de ~80 lei pentru ca sunt un adevarat pericol..La prima scadere de tensiune CRAPA, daca nu are protectii sunt sanse foarte mari sa-ti arda toata configuratia.