| vasyuey96 a întrebat:

de cateva zile mi-am reinstalat windows-ul, iar internetul nu mai functioneaza. am intalat toate driverele, dar degeaba. ce trebuie sa mai fac? (PS am internet de la NextGen 20mbps si n-am niciun modem)

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Păi trebuie să configurezi rețeaua și anum adresa MAC,gateway-ul,etc. și apoi vei avea conexiune, asta în cazul în care nu ți-ai făcut upgrade la calculator, deoarece cei de la naxt gen te au la ei pe server cu ce configurație ai în calculator, iar dacă ai schimbat ceva la el atunci nu mai corespunde cu ce au ei în baza dedate și nu te conectează; asta e cică o măsură de securitate, aberantă zic eu, și de aia am ales RDS-ul.Succes

| vasyuey96 explică (pentru DeyCj):

Am schimbat MAC-ul... normal internetul asta il aveam pe laptop, da mi l-am pus la un pc. prima data mi-am mers, da dupa ce am reinstalat windows-ul a doua oara, a inceput sa faca figuri.

| vasyuey96 explică (pentru DeyCj):

In fine, am rezolvat... nu am scris bine MAC-ul. am gresit o litera. mersi oricum. funda pentru cel mai clar raspuns

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu iti merge internetul cum ai pus intrebarea pe TPU?laughing

| vasyuey96 explică (pentru anonim_4396):

Nu stiam ca exista oameni asa redusi, asa ca nu am mai mentionat ca am 2 calculatoae! si ca sa nu mai intrebi, unul il am conectat la Romtelecom, iar asta la NextGen

| Gabitech a răspuns:

Trebuie sa configurezi internetul. Nu e prea clara intrebarea ta. NextGen e o retea de cartier? contacteaza-i, probabil ai ip care trebuie introdus manual si odata cu instalarea windowsului s-au sters cel mai probabil.succes

| vasyuey96 explică (pentru Gabitech):

L-am mai reinstalat o data windows-ul si n-am avut probleme... acum nu stiu ce are.