| mentolol a întrebat:

Salut TPU! De ce la tara nu ai internet in casa (nu merg datele mobile in casa) adica nu am semnal, internetul nu merge? Stiti vreo metoda? Sau spuneti-mi o rețea in care merg datele in casa.

7 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Și eu stau acasă la țară acum în concediu, și am făcut acum un test cu date mobile, am așa
46. 4Mbps down
33. 7Mbps up

Ai mai puțin decât atât?

| Kozi a răspuns (pentru Frank51):

Eu inteleg ca nu are deloc.

| VoidEternal a răspuns:

Peretii prea grosi, interferente cauzate de dumnezeu stie ce... Greu de identificat ce anume pentru muritorii de rand. Casa ta actioneaza ca si o cusca Faraday. Nu prea ai ce sa faci.

Exista amplificatoare de semnal cu antena externa si "signal repeaters" la interior dar astea nu sunt pentru persoane fizice, se monteaza de obicei in hale metalice mari de catre operatorul (Vodafone, Orange) cu care firma respectiva are contract.

| StoicAnalysis a răspuns:

E mai slab semnalul acolo. Ai 4 companii in tara din care sa alegi : digi, Orange, Vodafone si telekom. Vezi care dintre ele are acoperire mai mare in zona ta si gata.

Acoperirea o poti verifica pe net daca stai sa cauti harta tarii cu aria lor de acoperire

| Kozi a răspuns:

Depinde ce retea ai tu in zona. Noi nu stim.
Dar zici "in casa". Afara ai semnal? Inseamna ca ecraneaza materialul din pereti.
Ca sa iti mearga si in casa, singura varianta e cablul de internet.