| anonim_4396 a întrebat:

Salut, TPU!
De ce mereu cand instalez Windows7 Ultimate si dupa dau la update dureaza aproape o zi ca sa imi gaseasca si dupa incepe downloadeze si dupa ce se instaleaza mai dureaza inca cateva ore....Nu inteleg de ce? Si cand dau de exemplu pe avast sa imi scaneze calculatorul imi da la performance issues ca am cateva erori si de asta imi merge pc-ul greu... si cum il fac sa mearga mai repede? De obicei cand instalez Windows-ul dau dupa ce s-a terminat de updatat, la system acolo unde iti acorda o nota pc-ului si imi da nota 4.7. ar trebui sa mearga normal zic eu...
Va rog, ajutati-ma!

4 răspunsuri:
| itsoft a răspuns:

Daca nu aveti Windowsu original nu mai portini updates!

Bula
| Bula a răspuns:

Viteza depinde de configuratia calculatorului: procesor, placa de baza, marimea memoriei de lucru (RAM), spatiul liber pe disc-ul unde se instaleaza etc.

| DryIce a răspuns:

Eu cand instalez windows 7 ultimate, opresc auto update forever and ever happy si iau driverele manual, si caut doar drivere stabile cu high rating de la useri la care nu le mai fac updates. Asta e solutia sa mearga sistemul bine. Auzi ca autoupdates. Iti da nota 4, 7 probabil de la hdd ca e incet. El da nota la sistem bazata pe cea mai slaba componenta. Daca ai hdd de nota 4 si cpu de nota 7 el nu face media, ci da simplu nota 4.

| Arthiom a răspuns:

Cel mai probabil ai windows-ul luat de pe net, nu original. In cazul asta, dezactiveaza update-ul automat de tot, si nu mai da update niciodata la windows. Driverele de sunet, de la placa video, de net etc le poti lua singur, sau update-uri la soft-uri. Deci, dezactiveaza update-ul automat, nu mai da nici tu update, si ia ce iti trebuie separat, pentru ca asa, e posibil sa strici pc-ul.