| Tataru22 a întrebat:

De ceva timp incerc sa imi construiesc un pc de gaming insa, am o problema la placa de baza/ram.
Nu stiu daca pot pune niste rami de 1600mhz care sunt DDR3L(NU DDR3) pe o placa GIGABYTE GA-990X-Gaming SLI.
Placa de baza la lista memoriilor suportate fiind doar ddr3 fara ddr3l. Si vreau sa stiu daca ar avea o problema daca este sa pun ddr3l. Din cate am inteles diferenta este de voltaj.

5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

2017, doooh! Mai asteapta un pic sa apara Ryzen.

| IDK17 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Asta e genul de copil care se da mare doar cu memoria video..Probabil isi va cumpara un I7 6600K + R7 240 4GB rolling on the floor

| SilviaDulcik a răspuns:

Da, din păcate e greu de spus dacă vor fi afectate baretele RAM sau nu. Cel mai bine pui unele normale, la 1.5V, după care reduci tensiunea la RAM la 1.35V. Așa vei fi sigur că nu vor păți nimic.
Acel L se referă la Low power, cele cu L se alimentează la 1.35V în loc de 1.5V cum sunt baretele normale de RAM.

| octav005 a răspuns:

NU va putea functiona pe PLACA ta de baza.
Daca cei de la GIGABYTE spun ca doar DDR3 suporta, deci asa este. ei stiu foarte bine. ca altfel scria si DDR3L.

| TheAndi22 a răspuns:

Din cate stiu DDE3L au un voltaj mai mic. Din cate am citit ar trebui sa mearga si pe alte placi video, dar nu stiu daca si pe placa ta. Nu prea pot garanta nimic, pana nu incerci...O solutie ar fi sa cumperi DDR3 pentru performante mai bune si pentru siguranta ca va functiona.