| anonim_4396 a întrebat:

De curand mi-am luat o placuta de rami de 4gb si am observat ca nu e compatibila cu placa mea de baza veche, asa ca m-am decis sa iau o placa noua. Intrebarea mea este : Daca imi iau alta placa de baza este posibil ca celelalte componente sa nu fie compatibile? Si daca da cum pot evita asta?

4 răspunsuri:
| Hevnoraak a răspuns:

Cu procesorul ar fi problematic depinde de socketul care îl are te uiţi la specificaţiile plăci cauţi socket pe urmă te uiţi la procesor şi vezi dacă se potriveşte cu specificaţiile plăcii.

| oraNge552 a răspuns (pentru Hevnoraak):

La procesor scrie Socket AM3 938 si la placa de baza pe care vreau sa o cumpar 1155. Trebuie sa aiba aceeasi valoare?

| sltlp a răspuns (pentru oraNge552):

1155 e o placa speciala pentru anumite procesoare numai de la Intel.
Ce placa de baza ai acum, ce producator si ce model mai precis. Daca memoria are mai putin de 10 zile(la orice magazin) o poti returna si sa cumperi una compatibila. Sau daca e de la eMAG, ai 30 zile.

| oraNge552 a răspuns (pentru sltlp):

Placa de baza : ASUSTeK Computer INC., model M4N78-AM (Rev X.0x - nu stiu daca era necesar asta).
Au trecut mai mult de 30 de zile de cand am luat ramii deci nu ii pot returna. De asta am nevoie de placa de baza.