| XPrototypeX a întrebat:

De mult timp am internet de la AKTA dar de 3 saptamani incoace nu mai pot sa fac aproape nimic. Merge atat de greu incat nici nu pot sa vizionez videoclipuri la calitate HD, toate paginile pe care incerc sa le vizionez se incarca greu, plus ca inainte aveam o viteza de descarcare de aproape 4 - 5 MB iar acum daca incerc sa descarc ceva, orice, de abia daca prinde 300 KB/sec. Tin sa mentionez ca le-am spus sa imi bage ce au mai bun. Ce ma enerveaza e ca un prieten de-ai mei tot cu internet de la AKTA nu are absolut nici un fel de problema ba chiar descarca si cu 6 MB/sec. Am facut un speed test de mai multe ori aproape de fiecare data rezultand viteze de 0.6 - 2.0 MB la descarcare si in jur de 7 MB la incarcare i-am spus si lui sa ruleze un astfel de test insa la el apareau viteze de 40-60 MB/s Am schimbat chiar si browserul am curatat totul, windowsul l-am instalat recent am cautat solutii insa nimic nu merge. Intrebare mea este, poate cablul o fi de vina se intrerupe undeva ceva sau e PC-ul meu de vina?

Răspuns Câştigător
| miTzuliK93 a răspuns:

Tu practic ai incercat tot ce era de incercat. Mufa doar face conexiunea la internet. Ma refer la cea pe care o bagi in unitate. Deci, ori e alba ori e neagra, nu gri sau altceva. Nu poate fi mufa de vina.

Sau, ai putea incerca sa te uiti in contractul pe care l-ai semnat, si sa cauti pasajul acesta: "Distribuitorul isi rezerva dreptul de a limita viteza la 1/4 din valoarea acesteia dupa depasirea traficului zilnic.". Daca exista acolo, atunci e evident care ar putea fi problema. :P

Lasa-ma sa-ti spun ca cei de la AKTA furnizeaza niste servicii, printre care si internetul, de toata jena. Nu sunt singurul cu aceasta parere. Uite aici sa vezi cati altii mi-o impartasesc: http://forum.softpedia.com/topic/823990-akta-internet/.

Practic, AKTA furnizeaza net fix cu limitare, ceea ce e o mare prostie. Iar la tine asta s-a intamplat, ai depasit limita, si acum descarci cu un sfert din viteza specificata in contract, sau chiar mai putin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru miTzuliK93):

Da, e foarte posibil cum ai spus tu.Ai perfecta dreptate.Dar ma agndesc cati Giga trafic da Akta lunar.pentru ca suntem abia la inceputul lunii si nu cred sa fi depasit limita chiar asa de mult incat sa-i scada drastic viteza de conexiune. Parerea mea este sa sune la ei, pentru a rezolva problema. Daca multa lume se plange de Akta inseamna ca nu i-a resetat inca limita de conexiune. Eu am internet prin modem de la Vodafone (big grin ) si sunt in afara perioadei contractuale. Dupa ce a expirat contractul, adio viteza, da numai cum doresc ei.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La Orange in fiecare luna e un nr de GB disponibili la viteze mari (pana la 75mb/s) si dupa ce se consuma, viteza e limitata la 128 kbps parca. Cred ca e la fel peste tot.

| XPrototypeX explică:

Bun deci am solicitat asistenta tehnicienilor, au venit cu laptopul si mi-au spus ca nu are nimic ca e de la mine si sa fiu atent pe ce site-uri navighez... Jigodii... Adica sa nu mai accesez nici YouTube? In fine, net fix cu limitare. ce rahat.

| miTzuliK93 a răspuns (pentru XPrototypeX):

Sfat: schmba-ti ISP-ul cat de curand posibil. Nu te complica cu cei de la AKTA. Sunt niste escroci. Din ce am citit pe acel forum, am vazut un post in care se zicea ca tehnicienii celor de la AKTA erau depasiti de o firma de net de cartier. Adica ale lor cunostinte sunt limitate. (am scris inversat sa evit o cacofonie tongue )

| Ene_Puica_1973 a răspuns (pentru miTzuliK93):

Ai dreptate. Sunt niste paduchi! Eu m-am saturat de ei!