| DieterBortscher a întrebat:

Salut TPU. De un timp, atunci când vreau să deschid pc-ul, apăs pe butonul de pornire, timp în care pâlpâie becul galben pe care îl au la buton multe pc -uri, însă nu pornește. Dar, dacă închid sursa, o las 10 minute închisă, iar după o deschid înapoi, pornește foarte rapid. Simptomele astea le am de când am schimbat carcasa, însă inainte nu erau atât de evidente. Un alt lucru ce mi se întâmplă este că uneori se stinge pc-ul instant, însă nu tot timpul. Am citit pe internet ca cică ar fi vorba de surplus de tensiune. Cum se poate rezolva? Eu cel putin asta cred ca ar fi problema, de vreme ce daca deconectez sursa pentru 10 minute, apoi ii dau drumul, pornește foarte rapid.

3 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Incearca cu alta sursa.
Daca problema persista poate fi placa de baza.
Greu de pus un diagnosric doar cu informatiile pe care le oferi.

| RealKing01 a răspuns:

Mai bine iti cumperi un laptop de gaming, cu calculatoarele ai probleme mereu.

| DieterBortscher explică:

De supraincalzire nu este vorba, deoarece face asa indiferent dacă este rece sau caldă. Sunt zile in care nici măcar nu face asa. Am reinstalat si windows-ul, cu tot cu formatarea totală, deci nu am un virus sau ceva. Pot doar să spun că la event logs am Kernel Error sau ceva de genul. Am făcut test cu sursa și scoate amperaj bun. Placa video rulează fără probleme. Aceleași simptome sunt și cu ea, și fără ea. Procesorul mereu este între 30-45 C, poate chiar si 55 în cele mai intense jocuri.