| TheAceman a întrebat:

Deci am inteles ca un laptop cu baterie tip lithium-ion ar trebui sa nu ajunga la 500 de cicluri de incarcare deoarece nu este bine pentru baterie.
Intrebarea mea este daca un ciclu de incarcare constă fie in incarcare 100% ORI descarcare sau un ciclu inseamna doar incarcare 100% si fara sa il las sa se descarce mai jos de 30%.
Adica tocmai s-a dus un ciclu daca mi-am incarcat laptopul pana la 100% FARA sa mi-l descarc pana la mai jos de 30% si daca il incarc iar la 100% este inca un ciclu de incarcare sau un ciclu inseamna incarcare de pana la 100% PLUS descarcare totala?
Funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Un ciclu complet este format dintr-o descarcare pana la 5-10% si o incarcare completa.
Pentru a prelungi durata normala de functionare scoate bateria atunci cand poti folosi laptopul la priza.

| TheAceman explică (pentru Ioandelasal):

Laptopul meu este Lenovo Y50-70, bateria este non-removable. Si daca-l tin mai mereu intre 90 si 100% e un lucru rau? Eu mereu ma joc pe laptop cand e in priza si de la 100% inca il las in priza pentru ca ramane full dar imi scrie not charging, deci cred ca nu se supraincarca. Stau cu el la 100% vreo 5 ore cand fac gaming.

| Ioandelasal a răspuns (pentru TheAceman):

Nu stiu cum este la laptopul tau, eu am avut si am Acer Aspire.
Ar fi bine sa citesti ce scrie in cartea tehnica, mai ales privind bateria.
Nu este vorba de supraincarcare a bateriei, nici nu se poate supraincarca.