| erik20 a întrebat:

Deci am si eu o problema cu un AMD Phenom ii x2 560 Black Edition, l-am deblocat in 4 nuclee si am observat cand imi ajunge placa video la 65 de grade se opreste. Am mai incercat odata, tot cand a ajuns placa video la 65 de grade s-a oprit.

Am dezactivat 1 core si l-am lasat in 3, tot la 65 de grade mi-s-a oprit? Ce pot sa fac ca sa nu mi-se mai opreasca cand ajunge la temperatura aceea?

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Oprirea acestuia este un fel de siguranta; daca i-o iei vei ramane fara pc. Incerca sa completezi cu un numar de ventilatoare.

| erik20 explică (pentru anonimg):

Pai da, dar din cate stiu 65 de grade la o placa video este normal, dar am mai facut inca o data si am remarcat ca se stinge cand procesorul atinge 60 de grade, si stiu ca phenom-urile se sting pe la un 70...

si 60 de grade cred ca e ok pentru un procesor...

| anonimg a răspuns (pentru erik20):

Placa de baza iti opreste sistemul, si nu procesorul.

| SilviaDulcik a răspuns:

Ce treabă are placa video cu procesorul?
Dacă este vorba de placa video integrată în placa de bază, e posibil să existe o legătură.
Mai mult ca sigur chipset-ul plăcii de bază ajunge la o temperatură mare și de aceea se închide calculatorul.
Ai putea să pui un ventilator pe acel chipset (care oricum are un radiator).
Dacă nu merge nici așa, înseamnă că procesorul este unul care chiar are probleme cu acele nuclee blocate, nu ai avut noroc, cu alte cuvinte.