| anonim_4396 a întrebat:

Deci, cand pornesc calculatorul si intru pe un joc [ orice joc ] joc vreo 15-20 min. apoi se inchide. Defapt apare pe monitor No Signal dar calculatorul se mai aude un {brr}. Imi puteti spune ce are?

6 răspunsuri:
| Spitfire a răspuns:

Salutare!

Aici ar putea fi mai multe cauze:
1. Eficienta sursei tale a devenit mica din cauza vechimi ei, rezultand ca va trebui sa iti cumperi una noua.
2. S-ar putea ca pasta termica de la procesorul tau sa nu isi mai faca treaba deoarece cu trecerea timpului devine din ce in ce mai putina, astfel cand rulezi aplicatii mai solicicitante procesorul tau se incalzeste si astfel calculatorul se inchide de urgenta pentru a evita "arderea" procesorului.
3. A treia varianta e mai putin probabila, dar s-ar putea sa ai probleme cu "supraincalzirea" placii video.

In cazul in care nu te pricepi foarte bine in acest domeniu ai nevoie de ajutorul cuiva sa ii faci cateva "teste" PCului tau ca sa vezi exact ce are.
Lasa-mi adresa ta de messenger pe privat si am sa te ajut eu sa remediezi problema.

| DanyBv a răspuns:

Se poate sa fie o mica fisura in firul care face legatura intre monitor si unitatea centrala. Si atunci cand misti putin biroul sau monitorul nu mai face contact firul.

| dragos9234 a răspuns:

Placa video nu este racita, coolerul este de vina.

| victorandrei a răspuns:

Cablul dintre monitor si placa video are probleme, daca erau probleme de la placa video ramanea imaginea "intepenita"

| Kip a răspuns:

Numai la jocuri face asa? E posibil sa ai o problema la cablul care face legatura intre monitor si unitate. Incearca sa-l scoti si sa-l pui din nou, sau daca poti incearca sa pui alt cablu.

| Velenys a răspuns:

Sa iti mai stergi elicia de la pc de praflaughingca stiu ca nu faci astalaughing