| NoNamemartes a întrebat:

deci ma jucam pe calculator cand dintr-o data primesc mesaj de la Facebook cu codul de resetare al parolei, dar eu nu am dat sau ceva genu, cred ca cineva incerca sa imi "sparga contul ". Cum imi pot securiza mai bine contul?

3 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Reguli generale pentru securizarea conturilor :

- Nu pune NICIODATA aceeasi parola la doua conturi. Daca de exemplu ai aceeasi parola la toate conturile si ti se sparge parola la Facebook, pierzi controlul asupra Steam, Gmail, poate si contul bancar.

- Gandeste-te la o parola care nu poate fi ghicita usor ( adio "Lucian2005", "Bucuresti", "Dinamo", " M**e_DragNea" etc. ). Cu cat mai multe caractere cu atat mai bine. Daca poti acea o combinatie de cifre si litere cu atat mai bine. Daca pui si diacritice iti garantez ca nimeni nu iti sparge parola.

+ O idee buna ar fi instalarea unui password manager. Asa nu mai trebuie sa iti faci griji de parola.

| 90210 a răspuns:

E posibil ca cineva sa incerce sa intre pe contul tau de Facebook folosind emailul tau. Parerea mea e ca ar trebui sa intri pe Facebook si sa resetezi parola. Sa te gandesti la o parola care sa aiba mai mult de 15 caractere si care sa nu aiba legatura cu fotbal, muzica, filme etc pentru ca acelea sunt foarte usor de aflat. Un eexmplu ar fi: amk842bpn215 Asa ai o parola care nu poate fi ghicita asa usor.

| PainTech a răspuns (pentru 90210):

Asta e o parola care va fi uitata la fel de usor laughing