| Robyunited95 a întrebat:

Din greseala am lovit minitorul (plasma) cu coltul de la tastatura si mi-a aparut o dunga subtire pe ecran-cam pe la jumatate; dupa 2 zile asa mi-a disparut si se vedea doar in josul ecranului lovitura de tastatura foarte putin,in rest se vede ok, dar azi cand l-am aprins mi-a aparut din nou acea dunga.
Tin sa va spun ca dupa ce l-am lovit nu am mai avut probleme cu el cam 5-6 luni dar acum mi-a aparut iar linia aceea!
Se mai poate face ceva sa se repare?
Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| PaulCCraciun a răspuns:

Nu stiu daca merge si pentru plasme, dar pentru LCD functioneaza: poti "masa" usor ecranul, adica apesi USOR cu degetul pe acea dunga si pe zona de langa dunga. ATENTIE, am zis apesi USOR. pe LCD functioneaza sigur, ca am incercat eu pe un monitor care oricum statea aruncat printr-un dulap, s-a dus dunga, dupa care am testat o perioada monitorul si mergea bine. Dunga nu a disparut definitiv ci doar in proportie de 90% - 95%. Acum nu garantez ca merge si la tine, eventual daca vei incerca asta, incearca pe la margine sau ceva.
Oricum nu cred ca mai ai ceva de pierdut, adica nu prea ai ce sa ii faci nici daca il duci in service, din ce am mai citit eu, e cam dificil de schimbat ecranul la o plasma si nu se baga nimeni la treaba asta, deci eu in locul tau as incerca faza cu "masatul".

2 răspunsuri:
| M1hai a răspuns:

Nu mai ai ce face, decat sa schimbi monitorul happy

| Danyelutzu_Yo_1997 a răspuns:

DA si un mouse in ecran poate merge laughing