| CosminSM a întrebat:

E buna placa de baza Gigabyte GA-EP43-UD3L http://www.gigabyte.us/products/product-page.aspx?pid=34 83#ov?

9 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Placa de bază e decentă pentru cerințele software de azi.deși suportă ea 16 gb ram, real din cauza prețurilor la modulele de 4 Gb, vei putea folosii maxim 8 gb ram(4 X 2 Gb) și un procesor Intel quad core.Succes

| CosminSM explică (pentru DeyCj):

De abia cand am cumparat-o, am vazut problema cu ram-ul laughing). Oare va aparea 1x 4gb sau de 8gb ddr2? Am vazut vreo 4 de 4 gb pe okazii, dar sunt scumpe tare laughing).Am 6 GB ram, e de ajuns pentru jocurile noi?

| sltlp a răspuns (pentru CosminSM):

De ce ai cumparat o placa de baza veche? Eu nu va inteleg...

| CosminSM explică (pentru sltlp):

Pentru ca n-am bani sa schimb si procesorul si ram-ul.

| DeyCj a răspuns (pentru CosminSM):

6 Gb= single channel.eu în locul tău foloseam 4 Gb în dual channel și era mai ok.Module de 8 Gb ram sunt dar de îți fac un preț pe ele precis nu îți mai trebuie. happy.

| CosminSM explică (pentru DeyCj):

Dar cum aflu daca vreounul din ram e dual channerl?

| DeyCj a răspuns (pentru CosminSM):

Nu are cum să fie un singur modul dual channel. Tehnologia dual channel se referă la împerechierea a două module de ram de valori și vrecvențe identice(recomandat și latențe identice) în sloturile de ram disponibile și marcate de regulă cu culori diferite.Deci 4 gb ram dual ch= 2 X2 Gb în sloturile de exemplu negre ale plăcii de bază.

| CosminSM explică (pentru DeyCj):

Am 2 cu culori galben si 2 cu rosu, sloturile de ram.

| DeyCj a răspuns (pentru CosminSM):

Cele cu galben îs primul canal dual și cele cu roșu al doilea canal dual