| Andrei_Robert_1994_lPpI a întrebat:

Salut TPU! Este normal să ti se descare laptopul si atunci cand este inchis (de la butonul shut down) si fara alta sursa de incarcare alimentata? Mentionez ca este un laptop nou.
Multumesc anticipat!

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da, dar este normal sa se descarce incet. Eu lucrez pe PC cu Linux si de aceea nu folosesc laptopul care este cu Windows. Nu-l folosesc si cate doua-trei luni si nu ajunge la zero. Bateria este relativ noua.

| halogen001 a răspuns:

Nu e normal. Dacă laptopul e închis în modul shut down sau hibernate, bateria trebuie să rămână încărcată mult timp, jumătate de an sau mai mult.
Dacă e închis în modul sleep, atunci rămâne o parte din laptop în funcțiune și bateria se termină în câteva zile.
Depinde și de setările din Windows Power Options ce fel de închidere se face la apăsarea butonului shut down.

| Caro34 a răspuns:

Este normal, stai liniștit! El are o baterie reîncărcabila, deci se și descarca încet ca orice baterie. Asta este ca și la om, chiar dacă doarme, până seara tot va fi obosit chiar dacă nu face nimic!winking Numai bine!

| Vântulalb a răspuns:

Daca se descarca putin, da. Si in cat timp.
Dar daca se descarca mult, pana la complet, e bai mare.

| vodami92 a răspuns:

Nu stiu cred ca da!

| NisipLaMare a răspuns:

Are voie sa se descarce bateria sa zicem doar maxim 1 % la. 2 luni oprit.Noile laptopuri au tehnologia de o mica hibernare ca sa zic pe intelesul tau, ajuta la rularea cea mai rapida a windowsului atunci cand i-l pornesti.

| NisipLaMare a răspuns (pentru NisipLaMare):

Am uitat sa mentionez ca depinde ce model de baterie ai.De exemplu cele comandate din fabrica au cele mai noi tegnologii.Iar cele din magazin (pui mana pe el gata asta este) au tehnologia veche cel putin 8 luni chiar daca este nou, pentru ca pana ajung sa fie distribuite la noi in tara dureaza o vreme.

| mateicorvintech a răspuns:

Depinde si cat se descarca.
Normal ar fi sa se descarce cam 3-4% in 24 ore, mai mult nu e ok.
Este posibil ca, desi tu apesi shut down, sa intre pe hibernare, unde consuma mai mult.

Arunca un ochi si aici poate te ajuta cu ceva
https://techviceroy.com/......a-baterie/