| Anonimulnegru a întrebat:

Salut TPU. Este periculos să faci baterii de 12V sau baterii externe din acumulatori 18650 reciclați,adică utilizați, scoși din laptop-uri vechi? Dau Funda!

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca le lipesti intre ele cu fir de diametru corespunzator (minim 1 mm), izolat si nu pui consumator puternic, nu-i problema. Inainte de a-i monta trebuie si verificati cu un ampermetru!

Bula
| Bula a răspuns:

Pentru cei care nu cunosc electricitatea, poate fipericulos.

| literallythesamebruh a răspuns:

Nu este foarte periculos dacă știi ce faci. Eu fac astfel de baterii de 5 ani și văd că încă sunt întreg. happy

| nicu991 a răspuns:

Daca faci, ideal ar fi sa nu folosesti letcon/ ciocan de lipit direct pe celule pentru ca este destul de riscant.
In alta ordine de idei, nu cred ca dispui de aparatura necesara sa verifici o celula 18650 daca mai este in parametri.
La partea cu reciclatul de astfel de celule nu esti singurul... chinezii le pun in boxe portabile ieftine, lampi solare etc. ( alea n-au in veci celule 18650 noi).

| 4ndr33y a răspuns:

Eu cred ca da, eu n-as face. Am cativa de la un acumulator dar n-am tupeu, tin prea mult la locuinta ca sa ma joc cu ele. Pericolul de incendiu e prea mare. Probabil te-ai inspirat dintr-un clip de pe Facebook, am vazut ceva recent. Parerea mea e ca e periculos.

| Anonimulnegru explică (pentru 4ndr33y):

Am văzut mulți pe YouTube care fac, dar am 11 acumulatori, pot pune la boxe bluetooth sau la așa ceva? La d-astea nu are nimic?

| 4ndr33y a răspuns (pentru Anonimulnegru):

Tot exista pericol de incendiu, am vazut 18650 de 1500mAh per celula, suficient sa aprinda fir electric daca e pusa in scurt. E destul de ieftin un acumulator extern, poti sa faci experimente dar nu sa ramana permanent sa o utilizezi asa. Risc major de incendiu.
Apropo, daca vezi 18650 de 3000, 5000mAh alea sunt contrafacute, nu exista capacitatea aia.

| Anonimulnegru explică (pentru 4ndr33y):

Asta știam

| armani12 a răspuns:

Poți face, dar îți trebuie scule cauta pe net tutoriale, eu mi am făcut singur și nu am pățit nimic deocamdatalaughing