| DutzuRazor a întrebat:

Eu am un PC cam vechi cu doar 4GB RAM si doar doua porturi pentru RAM. Astazi am deschis calculatorul si am vazut ca merge cam greu. M-am uitat la RAM si din 4 mai aveam 2. M-am gandit ca s-a ars o placuta de RAM. Pun prima placuta de RAM in primul port si merge. Pun placauta 2 in primul port si merge. Pun prima placauta in primul port si nu merge. La fel si cu a doua. Ce s-a intamplat? S-a ars portul sau s-a dezactivat ( daca se poate). Va rog sa ma ajutati.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Posibil controlerul de pe placa!

8 răspunsuri:
| DutzuRazor explică (pentru K0sti):

Si pot sa ii fac ceva?

| K0sti a răspuns (pentru DutzuRazor):

Evident ca nu, daca asta e problema!

| DutzuRazor explică (pentru K0sti):

Nu ma prea pricep. Cum as putea verifica?

| K0sti a răspuns (pentru DutzuRazor):

Exact cum ai verificat!

| DutzuRazor explică (pentru K0sti):

Deci singura solutie ar fi sa schimb placa de baza?

| K0sti a răspuns (pentru DutzuRazor):

Cam asa...
Dar pentru mai multa siguranta, inainte te duci la un service pentru o verificare!

| DutzuRazor explică (pentru K0sti):

Multumesc de ajutor!

| K0sti a răspuns (pentru DutzuRazor):

Nu ai pentru ce! Mersi si eu!