| Stargoz a întrebat:

Eu vreau sa fac upgrade la Windows de la 32 de biti la 64 de biti. Si vreau sa stiu daca merge pe PC-ul meu. La specificații la system type zice ca am 32-bit operating system, x64-based processor. Deci ar merge sa ii fac upgrade nu?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Se poate pune windows x64, căci procesorul cunoaște instrucțiuni x64, dar în nici un caz prin "upgrade", ci instalat pe curat, de la 0.

Ti s-a mai spus asta o data pe aici.

Sistemele de operare x86 (32 bit) nu sunt compatibile cu cele x64, "nu se citesc" unul pe celalalt.

6 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Da. Dar ideal ca sa merita ar fi sa ai cel putin 4GB de RAM sau ai mult.

| PainTech a răspuns:

Orice sistem din ultimii ~10 ani suporta sistem de operare pe x64 de biti.

Acum intrebarea e urmatoarea : cati GB de RAM ai?

| JicaContra a răspuns:

Poti sa incerci upgrade, nu am incercat niciodata, dar e posibil daca bootezi de pe suport extern cu setup de windows pe 64 de biti

totusi NICI EU NU RECOMAND, mai bine install de la 0, altfel, cine stie ce crapa prin el

| NLS a răspuns (pentru JicaContra):

NU crapa chiar nimic, fiindca nu va merge.
Poti face upgrade de la un Windows Home la o versiune Pro, fiindca cele 2 sunt identice, (Home are doar blocate unele functii),
dar nu de la x86 la x64, unde rutinele si API-urile sunt scrise diferit, nu sunt compatibile si nu se recunosc.

https://answers.microsoft.com/......8f07d3298d

"..The bad news is there is no easy way to move between the two versions of Windows 10, the only way to do that is to backup your data and to clean install Windows 10... "

https://www.windowscentral.com/......windows-10

"You're entitled to install the 32-bit or 64-bit version of Windows 10 using the same license, but you can't perform an in-place upgrade. Instead, you must delete the previous setup and perform a clean installation to switch architectures"

https://www.howtogeek.com/......indows-10/

"You’ll need to perform a clean install to get to the 64-bit version of Windows 10 from the 32-bit one. Unfortunately, there’s no direct upgrade path."

| JicaContra a răspuns (pentru NLS):

Lal la mine ca nu mi-a picat fisa din prima
ai dreptate o sa faca doua intrari de boot una cu x86 si x64 si or sa se amestece grupa mare pana o sa iasa fasole cu varza murata si prune, adica diaree maxima

si lal, la mine ca am uitat chestia asta si nu mi-a picat fisa din prima sad

| ReignForest a răspuns:

Poate să meargă sau poate nu(depinde de pc, dacă e vechi sau mai nou) mie mai demult pe pc îmi dădea eroare.