| ionutz22 a întrebat:

Ieri mi-am cumparat un laptop si am instalat sistemul de operare pe el (windows 7). la primele porniri a fost ok dar dupa aceea de fiecare data cand il aprind sta cam mult l partea aceaa cu "welcome". in afara de asta imi deschide greu browserele, adica trebuie sa dau 15-20 dublu click-uri sa mi-l deschida. In rest este ok dar ajutati-ma cu aceste probleme.
Multumesc!

6 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Sau nu a fost corect instalat si trebuie sa-l reinstalezi, sau nu si-a facut actualizarile. Sper ca sistemul tau sa superte Windows 7.

| ionutz22 explică (pentru neutrino):

Are 4gb ram, 1gb placa video dedicata si cpu i3 de 1, 8ghz.
Bun, m-am gandit la partea cu actualizarile dar care-i treaba cu browserele?

| miTzuliK93 a răspuns:

O chestie ciudata, dar care a si dat roade dupa spusele multora pe forumurile de windows: treaba cu login foarte greu tine de backgroundul desktopului. Daca e solid color, se va incarca greu, si daca e o imagine se va incarca usor.

2 la mana, incearca sa folosesti optiunea StartUp Repair de pe CD-ul de pe care ai instalat windowsul.

3 la mana: programul de mai jos ar putea sa te ajute. El scaneaza ce anume poate cauza delayul si rezolva.

http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb963902.aspx

4 la mana: search -> scrii msconfig si apesi enter -> click pe Selective startup, si debifeaza ‘Load startup items’. Te-ai mai putea duce si la tabul "Services" si sa selectezi optiunea "Disable All". Daca windowsul ti se va incarca normal dupa asta, atunci problema e de la un program care porneste odata cu windowsul... si care nu reuseste sa faca in asa fel.

Sau

Start -> search -> gpedit.msc si apesi enter -> navighezi pe arborele Computer Configuration>Administrative Templates>System>Logon -> click dreapta pe "Always wait for the network at computer startup and logon" -> Edit -> aici schimbi pe Enable sau Disable in functie de cum persista problema, daca persista.

| ionutz22 explică (pentru miTzuliK93):

Am facut varianta cu msconfig. Acum sa vedem

| Dvmasster1 a răspuns:

S-ar putea sa fie de la HDD, poate are RPM-ul prea mic deci scrie/citeste si transfera greu. Iti sugerez sa-ti iei alt HDD cu minim 7200 RPM.

| Dvmasster1 a răspuns (pentru Dvmasster1):

Sau pot icumpara un SSD (e ca un HDD si e extrem de rapid, singurul dezavantaj e ca are spatiu mic de stocare) care este atat de rapid incat mesajul cu Welcome se incarca instant.