| GabeN a întrebat:

Ieri mi-am pus Windows 8 Pro si astazi cand l.am pornit imi da o eroare IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL.Si imi da mereu cand instalez niste aplicatii si imi da rollback la computer cu cateva ore.As vrea niste idei despre aceasta problema si cum pot sa scap de ea.
Multumesc!

12 răspunsuri:
| robertpaul a răspuns:

Cauta alta versiune de windows 8.

| GabeN explică (pentru robertpaul):

Un prieten are acelasi Windows pe care mi l-a dat si nu ii face fente...Si are un laptop cu 2 GB RAM, iar eu am 4 GB, un i5 cu 3. 0GHz si un GTX 650.Nu vad de la ce sa fie.

| robertpaul a răspuns (pentru GabeN):

Tu,inainte de a formata calculatorul, ai dezinstalat antivirusul, firewall-ul, programele de imagine virtuala-daca ai instalate? si scos toate usb-urile din pc(in afara de mouse si tastatura). Unde ai windows-ul instalat? in local disk c sau d? de cate ori ai formatat un pc pana acum?(nu sunt sarcastic). stima

| GabeN explică (pentru robertpaul):

Nu am dezinstalat antivirusul dar firewall'ul era disabled.Da, le avusesem instalate, acum nu le mai am.Da, le'am scos in afara de mouse si tastatura.In C.De 3 ori.

| robertpaul a răspuns (pentru GabeN):

Antivirusul face figuri cand formatezi, daca nu este dezinstalat. happy

| GabeN explică (pentru robertpaul):

Nu e de la asta...Asa am mai facut si cu Win 7 si nu mi-a facut figuri...Acum dau un restart la computer ca mi l-am scanat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eroarea aia de BSOD e de la drivere proaste in cele mai frecvente cazuri. Daca pe versiuni precedente ale Windows(cum ar fi 7) nu iti apare problema asta, eu zic ca e de la un driver prost in Windows 8.

| GabeN explică (pentru anonim_4396):

Nu imi apare BSOD, sau cel putin este un BSOD modernizat...Imi apare un sad face si spune asa : Your PC ran into a problem.We've collecting some errors and then we'll restart for you. Oricum, am rezolvat problema.Am facut update

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabeN):

E tot BSOD.

| robertpaul a răspuns (pentru anonim_4396):

Bsod-este cand iti apare ecranul albastru si se restarteaza pcul.BSOD-insemna blue screen of death.

| anonim_4396 a răspuns (pentru robertpaul):

Asa arata BSOD in Windows 8, cu sad face si un design mai Metro. Rareori apare si din cauza virusilor sau update-urilor incorect/incomplet instalate. Cel mai des apare din cauza driverelor sau defectiunilor hardware.

| robertpaul a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaa,asa se cheama bsod-ul, in windows 8? Eu nu stiu, ca nu am probleme cu windows 8, cumparat. laughing