| anonim_4396 a întrebat:

ieri-seara am gasit un iphone 5s pe strada.Am pus pe internet anunț ca l-am gasit insa nu am primit nici o informație cu privire la proprietar.Telefonul are cod pin si amprentă, pot afla cumva numele pe care a fost făcut contul de icloud ca sa dau de proprietar mai usor?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa te chinuiesti tu cu aflarea proprietarului, preda telefonul la politie si o sa se ocupe politia.

| darrio2007 a răspuns:

CAPITOLUL III
Infracţiuni contra patrimoniului prin nesocotirea încrederii
Art. 243

Însuşirea bunului găsit sau ajuns din eroare la făptuitor

(1) Fapta de a nu preda în termen de 10 zile un bun găsit autorităţilor sau celui care l-a pierdut sau de a dispune de acel bun ca de al său se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.

(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi însuşirea pe nedrept a unui bun mobil ce aparţine altuia, ajuns din eroare sau în mod fortuit în posesia făptuitorului, sau nepredarea acestuia în termen de 10 zile din momentul în care a cunoscut că bunul nu îi aparţine.

Detalii: https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-243

| Crackman a răspuns:

Du-te la un gms si pastreaza-l

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns (pentru Crackman):

Uite de ce ne fac aia de afara ciorditori...

| Crackman a răspuns (pentru CiupercuțulCrăcănat):

Nu s-a furat nimic. este gasit si insusit. Era varianta 2 oricum

| anonim_4396 explică (pentru Crackman):

N-are ce face cu el deoarece costa mai mult sa inlocuiasca logic board-ul decat sa-si cumpere unul nou.

| darrio2007 a răspuns (pentru Crackman):

Mai citeste legile in legatura cu asta. Nu vorbi aiurea.

| Crackman a răspuns (pentru darrio2007):

Bai da voi chiar nu stiti ce sa facem domnule.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Poti astepta sa sune cineva pe acel numar. Raspunzi si de acolo... ai sa ajungi si la proprietar, daca persoana care suna il cunoaste happy

| Ryanair8 a răspuns:

Vorbește cu poliția, iar și trebuie să aibă un specialist în domeniu