| RaveNSaD a întrebat:

imi merge netul greu si ma gandesc daca nu cumva sa fie de la modem. pe net nu gasesc niciunul de vanzare efectiv, unde as putea gasi? cum as putea face rost? nici nu il pot muta mai aproape de router deoarece este bagata o antena in el si acea antena vine din pod. as putea pune altceva in afara de antena aia ca sa mut modemul unde vreau eu? ca am vazut ca daca o scot nu mai merge wifi ul

3 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Pai stai, ai router sau modem?
Modem-ul este folosit numai in cazul in care internetul tau este tras prin cablu coaxial pentru a demodula semnalul analog in digital si viceversa.
Routerul are un port pentru cablu FTP/STP/UTP/fibra optica, etc. pentru a face posibila conexiunea a mai multor deviceuri care folosesc internet prin cablu STP/UTP, practic ruteaza mai multe conexiuni de cabluri intr-unul; eventual, acesta mai contine si o antena pentru Wi-Fi.
In fine, echipamentele de astazi au devenit mai mult o combinatie de de toate, pentru a servi un scop multifunctional.

Zici ca ai o conexiune inceata, incearca sa vorbesti cu furnizorul de internet pentru a semnala o incetinire. Crede-ma un router/modem daca s-ar strica peste noapte, nu ar incetini viteza internetului.
Dupa ce vorbesti cu furnizorul, daca echipentul este al lor, cere sa il inlocuiasca cu unul mai performant, adaptat pentru internet si acel cablu coaxial de la antena.

Nu cred ca o confoguratie/reconfiguratie mai este necesara, dat fiind faptul ca nu s-a strixat peste noapte.

| RaveNSaD explică (pentru LPCTSTR):

Ok mersi dar de unde as putea face rost de numarul furnizorului?

| LPCTSTR a răspuns (pentru RaveNSaD):

Poti cauta pe internet, este imposibil sa nu aiba un site, in special cele mai cunoscute precum Telekom, RCS RDS, Orange, etc.