| Jukutzel a întrebat:

Imi poate spune cineva daca pot sa imi imbunatatesc calculatorul fara sa iau altul? De exemplu in loc de 1GB RAM sau am 2. Si daca da cum as putea sa o fac.

5 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Cumperi o placa de memorie sau un hard extern.

| gelu1970 a răspuns:

Vezi daca in placa ai inca un slot de ram liber, si daca e asa cumperi o cartela ram de 1gb

| Katczinsky a răspuns:

Sigur ca se poate. Mai intai ce model de placa de baza ai (motherboard). Apoi sa vezi ce tip de memorie RAM suporta. DDR, DDR2 sau DDR3. Mergi la magazin, cumperi un kid de 4 GB RAM. Le pui in slot si gata. Asa poti face cu orice componenta din unitate.
Atentie! Cauti pe net modelul placii de baza si vezi acolo specificatiile si ce componente suporta. De exemplu, poate suporta procesoare i3, i5, i7, dual core, etc. Placa video la fel, Placa de sunet la fel.
Du-te in start--->Run--->scrii: dxdiag --->Si acoloa r trebui sa ai majoritatea specificatiilor. De acolo te descurci. Cauti pe site-uri componente compatibile, le cumperi, le atasezi la unitate, le instalezi (daca e cazul) si te bucuri de ele. Cheers.

| bunelutu a răspuns:

Depinde ce procesor ai! totu se invarte in jurul lui si placii de baza daca suporta
ca tu daca vrei memorie de nu stiu cati mhz si procesoru tau nu duce atat
spune ce configuratie ai la pc

| Irinel_Robert_1990 a răspuns:

Vezi ce slot de memorie ram ai (ddr1 ddr2 ddr3) si cumperi o memorie ram