| quest_6999 a întrebat:

imi puteti spune ce poate avea calculatorul meu, acum 1 saptana s-a stricat, ma jucam si dintr-o data s-a stins monitorul si unitatea inca mergea dar coulerul era oprit, am chemat pe cineva si mi l-a facut iar dupa doua zile, a dat o eroare cu A disk error has occuper press Alt+Del+Ctrl to restart, am reinstalat windowsul iar a doua zi nu a mers, si-a dat restart cand ajunge la Windows Xp, l-am mai pus odata si tot asa o facut sad, ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| Cosmin a răspuns:

Sunt mai multe variante, insa cele mai probabile sunt: ori ai foarte multe bad-uri pe hard si nu mai poate functiona corect, ori ai probleme cu procesorul(mai putin probabil, dar merita verificat), ori variante de XP nu este buna(incearca alta), ori ti s-a ars ventilatorul de pe cooler, si asta inseamna ca ti se supraincalzeste procesorul. Sfatul meu: verifica hardul de bad-uri si cooleru-ul!

2 răspunsuri:
| Alien a răspuns:

Hard disk-ul a murit sau nu mai poate sustine un sistem de operare!
Daca vrei sa cumperi altu uite un exemplu de hard pentru a instala windows http://www.pcgarage.ro/......viar-blue/
Este IDE cu viteza de 7200 RPM sau daca vrei SATA http://www.pcgarage.ro/......npoint-f3/
Atunci cand cumperi un hard e foarte important sa ti cont de viteza lui de rotatie.

| claudiu89 a răspuns:

Schimba-ti sursa, verifica toate conexiuniile sa fie bine bagate(mai ales ramii), curata de praf. Nu cred ca hardul ii problema, testeaza-l la un prieten. Daca coolerul era oprit ii sursa de vina, schimba sursa, nu-i scumpa, mai bine decat un hard.