| anonim_4396 a întrebat:

in ultimul timp când mă jucam pe calculator, calculatorul se tot repornea, dar nu mai pornea, ecranul rămânea negru, dupa "pornea" fără să apăs pe butonul de power, dar tot nu se aprindea, iar acum nu mai pornește deloc. Aveți idee de la ce este?

18 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Pfff...
Scoate bateria si da-i un reset la bios daca nu posibil sa fie de la supraincalzire, ai destule ventilatoare, aerisit bine?
Placa video ce model?

| LaMiștoq a răspuns (pentru aditimus):

Paiii... i-am dat reset bios si nu a mers, este un pc mai vechi si nu are ventilator, placa video este un R7 series (nu mai stiu cat)

| aditimus a răspuns (pentru LaMiștoq):

Altul daca e vechi.
Trebuie neaparat ventilatie.

| PainTech a răspuns:

Cu informațiile pe care le-ai dat eu zic că e de la sursa.

Dar exista și alte posibilități (căldură excesivă, problemă cu butonul de restart/pornire, etc.)

Eu as incerca sa pornesc sursa deconectată, cu o agrafă pusă între pinul de pornire și unul de neutru.

| LaMiștoq a răspuns (pentru PainTech):

Dar daca placa de baza are 24 pini, iar mufa de alimentare are doar 20 conteaza?

| PainTech a răspuns (pentru LaMiștoq):

Dacă până acum a mers fara probleme iar problemele au apărut recent sunt compatibile, in ciuda faptului că una este 20 și cealaltă 24.

Eu mă refer la faptul că sursa e posibil sa fie defectă.

| LaMiștoq a răspuns (pentru PainTech):

Știu la ce te referi, dar ziceam că poate s-a ars placa de bază din această cauză, dar aia zic și eu, a mers 4 ani fară probleme și se strica acum?

| GPA a răspuns:

Sunt două cauze posibile :
1. Temperatura ridicată la nivelul procesorului până la "overheat" (supraîncălzire), sistemul își va da shutdown sau, datorita protecției termice, se va închide(sunt impuse limite de temperatură din fabrică pentru operarea procesorului, depășirea limitei înseamnă instabilitatea sistemului - bsod, restart, shutdown). Înlocuiești pastă termică.
2. Sursa să fie responsabilă de eventualele reporniri și opriri repetate. De obicei, defecțiunile la surse(fără protecții OVP-protectie la vârf de tensiune, OCP-protectie la vârf de curent și OPP-protectie la vârf de putere) apar atunci când acestea sunt alimentate la rețea în timpul unei furtuni puternice sau în timpul unor sarcini tranzitorii (de exemplu.
sudat).
3. Scurt circuit pe placa de bază.
4. Chiar priza să fie de vină (este o posibilitate).
În primă fază, îți sugerez să deconectezi cablurile sursei, atât cablurile montate pe placa de bază (ATX alimentare procesor 4/8 pini, ATX alimentare placă de bază, cablurile pentru unitățile sata, splittere(extendere) dacă ai. Bun, odată deconectata sursa de la rețea și de pe placa de bază, iei cablul ATX de 24pini, o agrafă de birou și înfingi unul dintre capetele agrafei la conectorul firului negru (oricare fir negru, nu contează, pentru că firele negre sunt mase), iar celălalt capăt la conectorul firului verde (firul verde declanșează sursa/pornește sursa). Bun, dacă sursa pornește și nu se oprește timp de 3-5 minute, înseamnă că problema vine de pe placa de bază. În acest caz, montezi sursa la loc, montezi cablurile de alimentare pentru placa de bază, fără a monta unitățile optice și unitățile de stocare. De asemenea, dacă poți utiliza grafica internă a procesorului/plăcii de bază, scoate și placa video și montezi cablul video în placa de bază! Testează doar sursa pe placa de bază, nici un alt periferic sau device. Vezi dacă problema persistă și după ce ai scos din consumatori.
Vreau să știu ce putere maximă are sursa ta (W), despre ce placă de bază este vorba, ce procesor și ce placă video ai.

| LaMiștoq a răspuns (pentru GPA):

Am incercat si cu placa de video, dar nu a mers. Maine o sa incerc faza cu sursa, componentele nu le mai stiu exact. Multumesc pentru sfaturi!

| GPA a răspuns (pentru LaMiștoq):

Poți să ai la îndemână și o altă sursă.

| LaMiștoq a răspuns (pentru GPA):

Pot face rost de o sursa, dar n am incercat sa o schimb. Dar am vazut ca faza cu agrafa porneste doar ventilatorul, nu sursa.

| GPA a răspuns (pentru LaMiștoq):

Dacă pornește ventilatorul, înseamnă că sursa funcționează, alimentează. Dacă se oprește brusc, avem o problema.

| LaMiștoq a răspuns (pentru GPA):

Ok, am să încerc mâine, dacă merge sursa e de la placa de bază? Să știu dacă mă duc să intreb la service

| GPA a răspuns (pentru LaMiștoq):

Eu îți zic să încerci totuși o altă sursă pe placa aceea de bază, doar să te convingi.

| LaMiștoq a răspuns (pentru GPA):

Ok, am să încerc. Te anunț mâine ce am facut. Seară Faină!

| Kempo a răspuns:

Poate fi de la procesor placa de baza sau cine stie din ce cauza, du l la service nu te costa sa iti zica ce s-a stricat sau de ce face asa.

| LaMiștoq a răspuns (pentru Kempo):

Poate să îmi spună dacă mă duc fără el și eu să îi spun ce are? Sau trebuie să mă duc cu el neapărat? Si nu mă costă nimic? Adică le ocup din timp...

| Kempo a răspuns (pentru LaMiștoq):

Ii spui ce are si daca iti zice sa il aduci il aduci asa am patit si eu cu un laptop nu mi-a cerut nimic ca sa imi zica ce are dar m i la cerut sa il aduc.