| Neymar32 a întrebat:

De 2 zile am achizitionat o placa video noua, iar cand am introdus-o in calculator nu o vedea (adica ecranul ramanea negru). Am introdus mufa dupa aceea in placa de baza la placa video integrata si pc se aprindea. Dupa aceea am scos placa video ce-a noua si am introdus-o pe cea veche, dar pc-ul meu pornea pe placa integrata. Nu stiu ce sa-i mai fac ca-mi porneste numai pe placa integrata si nu pot face nimic, in afara de faptul de a sta numai pe net.

Tin sa mentionez ca am intrat si in BIOS unde sunt setate :

-Initiate Adapter - pe PCI si Internal Adapter - AUTO

Va rog, cateva sfaturi bune.

8 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

Pune cea mai mica rezolutie la pc, dai shutdown, introduci placa noua, muti cablul vga/dvi/hdmi pe noua placa si dai drumul la pc.
http://www.tutorialepc.ro

| Neymar32 explică (pentru jabiilord):

Am incercat asta, dar tot nu are nici-o reactie. Desktopul ramane negru, in ciuda faptului ca placa functioneaza. (coolerul merge, ventilatorul merge)

| necdannec a răspuns:

Verifica vizual daca placa video noua pe care tocmai ai achizitionat-o nu ii trebuie si alimentare cu tensiune (current electric). Placile mai "sanatoase" au un soclu in care trebuie sa ii introduci o mufa de la sursa.

| Neymar32 explică (pentru necdannec):

M-am uitat, si nu-i trebuie straight face Se conecteaza doar in slotul dp placa de baza si cu mufa VGA de la monitor. Atat happy

| hp8510p a răspuns (pentru Neymar32):

Du-te la cineva unde o poti testa sa vezi daca merge pe alt pc. Daca nu merge trimite-o la garantie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foloseste adaptorul vga, adica chestia asta: http://bit.ly/18zc25Z, si vezi daca asa iti merge

| hp8510p a răspuns:

Ce placa video este? Numele complet