| TheWeekndAndrei a întrebat:

Salut TPU, incerc sa dau extract unui fisier de aproape 70 gb si intotdeauna imi da eroare cum ca nu ar fi spatiu. Fisierul este salvat in local disk D si atunci cand incerc sa il extrag discul C se umple pana nu mai are spatiu si da eroare. N-am cum sa ii fac loc in C (am mai avut aceeasi problema si solutia a fost sa defragmentez discul C, dar acum ar fi prea mult spatiu) si vreau sa stiu ce as putea sa fac. Dau funda!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca e arhivat cu WinRar sau cu alt arhivator, sa intri la setarile respectivului arhivator si sa setezi calea fisierului temporar intr-un folder pe partitia D.

DAR asta presupune ca pe D sa ai liber mai mult de 140GB, altfel nu se va schimba nimic.
~70GB (+-) sunt necesari pentru fisierele finale, si 70GB pentru fisierele temporare.

Daca ai WinRar, calea o gasesti la Options - Settings - Path - prima caseta de sus (Folder for temporary files)

In 7-ZIP, calea o gasesti la :
Tools - Options - Folders - Specified...

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da click-dreapta pe iconita discului D: - Proprietati.
Acolo gasesti marimea intregului disc, respectiv si a spatiului liber (care trebuie sa fie mai mare decat fisierul de copiat).

| Brizbriz a răspuns:

Etete SCARTz, cat spatiu ai pe disk-ul C?!?
daca ai mai putin de 70G... CUM VREI SA INTRE?!?!?!?

| oglindasultanului a răspuns:

Si zici ca ai loc in D destul? Ii dai simplu click dreapta "extract here", daca ai fisierul deja pus in harddisk D.

| Iote a răspuns:

Ai suficient spatiu pe D? Ai cel putin 140 Gb? Pentru ca din cat stiu eu, se mai foloseste si un fisier de manevra de aceeasi dimensiune ca fisierul extras.