| AleexTPU a întrebat:

Intrebarea 1: Care este diferenta dintre o camera secundara(a unui telefon) si o camera secundara de 2mp? Care este mai buna?

Intrebarea 2: Este mare diferenta de claritate a unei poze facuta cu camera de 8 mp si una facuta cu camera de 5mp? Dau funda cui da cel mai bun si detaliat raspuns! happy

8 răspunsuri:
| Costel_Alexandru_1994 a răspuns:

Cea VGA ARE 1, 3 MB, iar cea secundara de 2 mb are 2 mbtongue clar face poze mai clare, Iar diferenta intre 8 si 5 e mare pentru ca observi si tu ca e aproape dublu, dar daca nu esti profesionist si nu esti pretentios nu o prea observi.Depinde si de la ce firma este camera ..la telefon Apple Nokia Samsung au camerele foarte bune, iar la camere de video/photo canion

| AleexTPU explică (pentru Costel_Alexandru_1994):

Vreau sa imi iau un Samsung Galaxy Grand si sunt 2 tipuri:
Primul tip: Procesor 1, 2GHZ dual core, camera 8mp, camera secundara 2mp. Al doilea tip: Procesor 1, 2GHZ quad core, camera de 5mp si camera secundara VGA. Nu stiu care sa ma decid sa il iau. Diferenta de pret intre ele este de 50-60 lei!

| Costel_Alexandru_1994 a răspuns (pentru AleexTPU):

Eu l-as lua pe al doilea pentru ca e mult mai bun din punctul meu de vedere pentru ca nu iti iei telefon ca sa filmezi si sa faci pozelaughing il iei pentru aplicatii, ia-l pe al doilea pentru poze sunt camerele foto/videohappy

| AnimatedSignature a răspuns (pentru Costel_Alexandru_1994):

Vga înseamnă 0, 3 MPX (megapixeli) nu megabiți!
La fel și cea de doi, mpx!
Reformulează!

| Costel_Alexandru_1994 a răspuns (pentru AnimatedSignature):

Esti la fel ca un ciot de copac adica nefolositor, a inteles baiatu cunoscatorule am incurcat un p cu un b din obisnuitahappy daca te iau la bani marunti cred ca te pierzi imediat

| AnimatedSignature a răspuns (pentru Costel_Alexandru_1994):

Nu, nu sunt nefolositor, am 65 funde.
Eu te-am corectat să știi și zici că sunt nefolositor.
MB si MPX e o diferență extrem de mare, și ai mai greșit și VGA = 0, 3 mpx.
Oricum lăsând asta la o parte, al doilea telefon are procesor foarte bun, camera nu prea e importantăwinking
Ia-l pe al doilea big grin

| Costel_Alexandru_1994 a răspuns (pentru AnimatedSignature):

Foarte mare si nu se spune mpx se spune mp

| AleexTPU explică:

La intrebarea 1 : Diferenta dintre o camera secundara VGA si una de 2 mp. Ma scuzati!happy