| Gabriel2 a întrebat:

intrebarea mea este: - am un laptop, l-am cumparat de nou, adevarul este ca are cv ani aproximativ 5 ani. Dar problema mea este ca la inceput se misca perfect nu aveam reprosuri si pana mai acum ceva timp la fel, dar de ceva timp a inceput sa se miste greu si nu imi dau seama din ce motiv. Si acum observ ca si pc-ul a inceput sa se miste un pic greu, adica sa mai mult timp sa gandeasca sa aprinda o fereastra sau un program. Laptop-ul este un Dell inspirion 1501. Si nu imi spuneti sa il formatez ca nu este din cauza asta, ofer funda. Multumesc

5 răspunsuri:
| Supps a răspuns:

Presupun ca rulezi Windows pe ambele.
Cauza este clara: prea multe programe inutile instalate, ale caror servicii ruleaza in fundal si incetinesc tot sistemul. Registrii sunt aglomerati cu o tona de valori care stau acolo degeaba. Fisiere temporare adunate de-alungul timpului care ar trebui sterse. Discul este foarte fragmentat, iar citirea lui este mult mai greoaie, ar trebui sa-l defragmentezi.
Formatarea este solutia simpla, daca nu vrei sa faci asta atunci va trebui sa iti cureti sistemul de toate porcariile.

| Gabriel2 explică (pentru Supps):

Da am incercat si cu windwos 7 si xp si aceiasi treaba.eu de fel nu tin multe programe. doar strictul necesar.Nu stiu ce sa mai zic. Un prieten mi-a spus ca a patit si el cu pc-ul si a loat toate componentele la pc la rand. le-a scos pe fiecare pe rand si cand a ajuns la hard-disk a pus altul si nu a mai facut figuri. poate sa fie adevarat?

| Supps a răspuns (pentru Gabriel2):

Normal ca poate fi adevarat. Ti-am si spus ca sa-ti defragmentezi hdd-ul.
Datele sunt formate pe hdd in adrese, adrese ale locatiei de pe disc. In timp, discul se fragmenteaza, adica fisierele nu sunt stocate in locatii continue (1, 2, 3, 4... ), adresele diferitelor parti din fisiere nu sunt una dupa cealalta, una la 4, alta la 100, alta la 765 etc. Asta inseamna ca discul este fragmentat, iar citirea si scrierea unui fisier se face mai greu, dureaza mai mult, deoarece adresele sunt distantate unele de celelalte. Daca iti defragmentezi discul, datele sunt rearanjate disc astfel incat un fisier este stocat in locatii continue, adica adresele se preceda si se succed una pe cealalta (000001, 000002, 000003... ) iar astfel datele sunt citite mult mai rapid de pe disc, ceea ce are un mare impact negativ.

Intra in: Control Panel\System and Security, iar la Administrative Tools alege Disk Defragmenter.

| relian a răspuns:

Formateaza hardul.Tu ai spus sa nu iti spunem sa faci asta ca hardul tau nu are nimic ca nu de aici este problema.Problema este tu stii ce inseamna sa formatezi un hard, ce se intimpla cind faci asta? Mai intii trebuie sa stii ce se intimpla prin formatare si dupa poti sa spui.Intradevar hardul tau este bun, ca de nu era nu-ti mai functiona.Deci el este ok dar nu si ce ai pe el.Nu vorbesc aici ca ai avea virusi ca probabil l-ai scanat sau ai un antivirus.Problema ca merge slow este din cauza programelor ce le ai pe el,a spionilor, si mai stiu eu ce programe instalate care se tot updataeaza asa automat si de care tu habar nu ai car existat pe la tine prin calculator. Daca ai observat, sau daca nu iti zic eu atunci cind tu instalezi un program anume in calculator, de ex winamp, sau Adobe, ei pe linga astea tu de fapt mai instalezi inca vreo 3-4 alte programe ce vin odata cu winamp sau Adobe, tu doar dai next, next asa fara sa citesti, fara sa stii daca la ce dai next trebuie sau nu.Bine asta fac cred majoritatea oamenilor.Insa daca ai sta sa citesti sa te intrebi ces alea atunci vei vedea ca nu au nici o legatura cu acel program ce tu vrei sa-l instalezi.Ei aceste programe cum este in cazul winamp alea cu 50 de mii de melodii ce poti downloada, si alte vreo 2-3 se instaleaza se duc ele stiu pe unde, nici macar nu le mai poti gasi pe unde sau pitit si acolo ele stau si tot timpul cind esti conectat la net ele tot cauta updateuri, tot trimit mesaje catre cine lea fabricat si alte chestii si fac asta fara sa te anunte, fara sa stii ca ele exista.Sint f multe chestii ce nu le stim si ar trebuie sa scriu un roman sa iti explic.Deci tu ca sa elemini odata la stiu si eu 3-5ani astea trebuie sa faci formatarea hardului, dar formatarea totala a hardului nu doar asa a unei partitii.Tu nu stii pe unde sau dus acele programe, unde sau instalat ca urmare singura modalitate este sa formatezi hardu.Salvezi ce ai pe el, intri in bios, pleci de acolo cu instalarea si razi tot dar absolut tot si apoi pui windows fresh.O alta chestie care ar face calc slow sint programele antivirus ce le instalezi tu constient.Un program antivirus cu cit este mai destept, mai bun cu atit iti face calc mai slow.De ce? Pt ca el cauta intruna ce este facut sa caute si o face atita timp cit esti conectat pe net, plus in afara de asta cauta si updateuri deci e jale mare. Uite incearca sa dezinstalezi antivirusul daca ai si o sa vezi diferenta cum ruleaza calc fara si cu el instalat.Ca urmare daca vrei intr-adevar un antivirus atunci instaleaza unul cit mai simplu.Iti spun asta de la specialisti ca si eu am vazut asta, am experimentat si apoi am intrebat si asa mi-au zis sa instalez unul f simplu.Bine eu nici nu folosesc antivirus deloc ca nu-s curios.Deci formatare si daca ai intivirus cum am spus. Daca nu faci formatarea asa cum am spus poti tu sa duci calculatorul la mama doctorului, la cel mai tare tip care se ocupa cu calculatiare si no sa-i faca nimic.Pun pariu. Apoi mai sint si alte chestii care iti fac calc slow.Programele instalate de tine constient.Si alea se updateaza, si browserele se updateaza, deci se maresc, se complica si toate adunate se ajunge aici.Sa nu crezi ca daca ai un program de acum 5 ani si acelasi de azi ele sint la fel, nicidecum asta mai nou este mai mare si mai complicat si deci calc sal poata rula trebuie sa lucreze ceva mai din greu.In mare cam asa sta situatia.Dar pun pariu pe ce vrei ca daca formatezi hardul asa cum am aratat dupa 2-3 zile de folosit calc vei vedea diferente.Si nu incerca sal cureti cu mai stiu eu ce programe care curata, care bla bla povesti, alea o sa le instalezi degeaba, unde mai pui ca si eleor sa ramina pe undeva si o sa-ti faca viata amara.Asculta ce zic ca sint satul de calculatoare. Orice program are pe undeva chestii care nu dispar din calc tau nici dupa ce l-ai dezinstalat tu de tot.Asa credem noi ca gata l-am ras dar din el sau desprins anumite alte programele care continua sa stea acolo si sa trmimita info catre producatorul lui.De ce? Asa fac astia sa vada citi folosesc programul lor ceva de genul asta.Gata ca deja am scris prea mult. Faci cum crezi dar te asigur deci te asigur ca nu vei rezolva calc fara o formatare totala. Poate sa spuna cine o zice caala spune povesti.Bafta oricum.

| TommyLynn a răspuns:

CCleaner + CleanMyPC Registry Cleaner + Update la drivere