| alexxtreme a întrebat:

in urma cu ceva timp(ani) am cumparat un laptop(DELL), la inceput functiona perfect, nu intampinam probleme in jocuri sau pe net, pana intr-o zi cand un prieten a venit la mine si din greseala in timp ce alerga a dat peste el si l-a daramat pe jos, de atunci, a inceput sa se miste greu atat in jocuri cat si pe net sau cand descarc ceva (de ex: inainte ma jucam league of legends, cu grafica la maxim fara probleme, acum se misca greu in age of empires 2), laptop-ul nu este asa slab contine 8gb ram, procesor i5-2540 M 2. 50ghz, HDD https://imgur.com/a/zSrw07h, iar placa video observ ca are doua, presupun ca una e cea integrata, un Intel https://imgur.com/a/BVV9VzI si o placa NVIDIA https://imgur.com/rzJ31a6, am inceput sa il refolosesc si as dori sa il repar, si voiam sa stiu ce ar cauza aceasta problema, cineva mi-a zis ca ar fi HDD, altcineva placa video cea integrata, si inainte sa il duc la un sediu de reparatii, as vrea sa stiu daca se mai poate face ceva la el, eu nu prea ma pricep de aceea am postat aici poate ma va ajuta cineva, multumesc si o zi buna.

Răspuns Câştigător
| denisTiky a răspuns:

Nu prea avem noi de unde sa stim ce se intampla exact in pc-ul tau... Dar din moment ce l-ai scapat pe jos si inca merge... nu cred ca a fost afectat intr-un fel, poti sa il duci sa il verifice sa vezi poate s-a miscat ceva cablu sau alte chestii in el.

Si inca un lucru pe care am observat ca il gresesti: laptopul tau nu are 2 placi video, cea integrata (din procesor) nu se ia in calcul din moment ce ai una dedicata. Exista laptopuri cu 2 placi video dedicate, dar nu poti sa iti consideri pc-ul cu 2 placi video pentru ca are una intregrata(ceea ce este normal) si una dedicata. Daca ai 2 placi dedicate atunci pc-ul tau se considera cu 2 placi video, sper ca ai inteles. Bafta!

2 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Daca a dat cu el de ciment, sau de parchet, poți lua in considerare hdd "afectat".
Asta din ceea ce ai scris.
Adevărul e ca nu o să primești un raspuns exact doar din ceea ce scrii.

| alexxtreme explică:

Va multumesc, Domnul sa fie cu voi, si o zi buna in continuare.