| eeMkcuS a întrebat:

Salut TPU! M-o rugat un prieten sa-i pun windows-ul pe un laptop nou. Am facut un usb bootable cu windows 10 de pe Microsoft, pun sa instalez, intru in in installer, cand sa selectez partitia unde doresc sa fie instalat imi arata ca nu exista niciuna. Am intrat dupa in cmd, diskpart, list disk, imi arata doar stickul usb. In bios spune ca system memory e de 16 Gb si ca are un ssd de la Samsung, pe care l-am cautat si e de 500gb. Ce pot sa-i fac?

Răspuns Câştigător
| codrinmaestruldumelor a răspuns:

Cauta pe net drivere SATA specifice procesorului (amd/Intel) si le pui pe stick dezarhivate, in caz ca sunt, si in momentul in care iti cere sa selectezi partitia in care sa instaleze ar trebui sa ai un buton cu load driver. incarci driverele pe care le-ai pus pe stick

| eeMkcuS explică (pentru codrinmaestruldumelor):

Merci frumos, apreciez

| eeMkcuS explică (pentru codrinmaestruldumelor):

L-am rezolvat, merci frumos

3 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

Bagi fise in cunostinte IT, despre drivere sata, setari bios, uefi, kit-uri de windows, etc.