| 4Marius a întrebat:

Mi-am cumparat de curand un laptop ce are ca sistem de operare ENDLESS OS si cand incerc sa deschid un fisier de tip.exe imi spune ca acest tip de fisier nu este acceptat. Se poate face ceva sa pot deschide acele fisiere sau trebuie sa imi schimb windowsul?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mi-ai pus o intrebare in particular dar eu iti raspund aici pentru ca aici se pun intrebari pe care sa le vada toata lumea interesata.
Itrebarea era: "Salut. La ce te referi cand spui sa invat sa lucrez in LINUX? Daca nu pot deschide fisierele de tip.exe. si am nevoie de acele programe."
Raspunsul este: sunt multe din cele necesare, care sunt pe Windows si au corespondent in Linux.
Mai mult exista un soft Wine care te ajuta sa executi in Linux programe din Windows.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sistemele de operare de tip UNIX-Linux nu suporta fisiere de tip.exe. Eu am gasit o solutie: am invatat sa lucrez pe Linux si ma doare in spit de Windows. Solutia? Ori inveti ori stergi ce ai si instalezi Windows. Linux-ul, insa, este mult mai sigur ca Windows-ul.

| Salontanul a răspuns (pentru Salontanul):

Mi-ai pus o intrebare in particular dar eu iti raspund aici pentru ca aici se pun intrebari pe care sa le vada toata lumea interesata.
Itrebarea era: "Salut. La ce te referi cand spui sa invat sa lucrez in LINUX? Daca nu pot deschide fisierele de tip.exe. si am nevoie de acele programe."
Raspunsul este: sunt multe din cele necesare, care sunt pe Windows si au corespondent in Linux.
Mai mult exista un soft Wine care te ajuta sa executi in Linux programe din Windows.

| GoodMood a răspuns:

Trebuie sa instalezi Windows!