| Cristian_Mihaitamcr_1999 a întrebat:

AM cumparat un laptop de la Asus! Si vad ca are Endless OS! Am un CD cu windows dar acest laptop nu are CD ROM/WR! Cum as putea sa instalez windows.ul fara stick/cd! Si nu pot deschide fisiere tip.exe, iar fisierele tip.iso nu le pot monta

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Pe langa cele spuse de anonimg, poti tot la un prieten sau vecin, sterge partitia de linux, poti imparti HDD-ul in cate partitii vrei (recomandat 2) PLUS o partitie mica (de 5GB) in care vei copia kitul de windows dezarhivat (adica sa nu fie in arhiva iso... ci direct fisierele). Doar varianta pe 64biti.
Si iti va ramane Windowsul pe acea partitie in veci. O poti ascunde din Windows, ca sa nu fii tentat sa copiezi in ea sau de pe ea. Cand vrei sa reinstalezi Windowsul, doar intri pe partitie (direct din windows sau din CMD) si rulezi setup.exe

Dar la fel de comoda e metoda cu stick bootabil, facut cu Rufus
(ai nevoie doar de
un stick,
Rufus (e gratuit)
si un kit de Windows cat mai original (direct de pe site-ul Microsoft))

Daca iti doresti sau ai jocuri pe DVD-uri sau blu-ray, doar atunci as lua in considerare varianta DVD (blu-ray extern). Altfel, dai 300 lei cam aiurea.

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

1. Prin dvd writer extern: https://www.emag.ro/unitati-optice-externe/sort-priceasc/c )
Tu trebuie sa ai deja instalat un sistem de operare instalat in noul laptop; probabil este ubuntu. De aceea nu poti deschide fisierele de tip.exe; iar pentru cele.iso exista programe in ubuntu(sau linux) care ti le pot deschide.

2. Ce-a mai ieftina metoda (dar costisitoare) este sa mergi cu cd-ul la o sala de net si sa copiezi windowsul in unul din calculatorele acelea. Apoi imparti windows-ul in 2 bucati cu programul winrar si ti le trimiti pe https://wetransfer.com/ (care ti le tine 10 zile).
Dupa aceea acasa iti descarci cele 2 parti de windows si le unesti iarasi tot prin winrar (aplicatie de pe ubuntu). Si de acolo instalezi noul windows direct din ubuntu.

Metoda cea mai usora este ca un prieten sa iti puna windowsul pe stick si sa-l instalezi direct de pe stick. (Sau la un service pc -dar e contra cost -poate sa iti vina si acasa (gasesti pe olx)).

Sau folosesti metoda 1. Poate ca mai tarziu vei mai avea nevoie de un dvd writer. Sau poate chiar de un blue ray writer extern (dar este mai scump): https://www.emag.ro/......D4JKY3BBM/

| Cristian_Mihaitamcr_1999 explică (pentru anonimg):

Este ENDLESS OS! Nu este Ubuntu! Daca era Ubuntu rula in acest moment deja windows

| anonimg a răspuns (pentru Cristian_Mihaitamcr_1999):

Este ok. Important este ca ai un sistem de operare instalat care te poate ajuta sa instalezi fisierul de windows.iso care este pe dvd. Dar ca sa-l instalezi, trebuie neaparat ca acel windows de pe dvd sa ajunga in laptop-ul tau. Odata ce a ajuns in pc, intri in bios si selectezi de acolo ca sa-ti booteze din hdd.

| JackR a răspuns:

Sau cu o unitate CD-ROM externa.

| xSega a răspuns:

Doar cu stick îl poți instala

Am avut si eu Asus cu Endless OS si am reusit sa pun Windows fara probleme. Nu poti buta de pe CD din cauza firmware-lui BIOS ului dar poti rezolva totul cu un stick. Pe linux nu poti sa deschizi fisiere.exe, Endless OS e bazat pe Ubuntu, iar Ubuntu pe Debian. Poti sa instalezi programe sub forma de pachete.deb, asta doar dupa ce instalezi gdebi prin intermediul terminalului.