| Varsatorul1 a întrebat:

Mi-am facut un pc pe piese si am toate componentele in afara de placa video. Este rau daca asamblez pcul acum fara placa video si ii pun placa video cam peste o saptamana? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Nu e nicio problemă. Dar dacă procesorul nu are placa video integrata nu vei putea folosi sistemul până când vine placa video comandată.

5 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Ce procesor ai?

| Varsatorul1 explică (pentru PainTech):

Amd Ryzen 3 3100

| PainTech a răspuns (pentru Varsatorul1):

"This processor does not have integrated graphics, you will need a separate graphics card."
https://www.techpowerup.com/cpu-specs/ryzen-3-3100.c2298

Nu o sa poti folosi PC-ul fara placa video din pacate.
Doar versiunile de la AMD care au "G" in nume au placa video integrata. Restul au nevoie de o placa video dedicata.

Poti sa asamblezi restul componentelor fara probleme (nu se strica nimic) dar nu vei putea folosi calculatorul fara placa video dedicata.

| marinaru777 a răspuns:

Folosesti placa video integrata de pe placa de baza, nu procesorul are placa video.

| PainTech a răspuns (pentru marinaru777):

Asta era pe vremea Pentium 4, cand unitatea grafica de procesare era integrata in chipset.

Acum mai toate iGPU-urile fac parte din acelasi die cu procesorul. La AMD o sa vezi astfel de pachete procesoare cu placa video integrata sub numele de APU (cele care au litera "G" in numele procesorului).

Spre deosebire, la Intel toate procesoarele au capacitati grafice, mai putin cele care au sufixul "F".
https://www.intel.com/content/www/us/en/processors/processor-numbers.html

Si placa video integrata e in procesor, nu pe placa de baza, altfel nu se listau capacitatile grafice pe pagina cu specificatiile procesorului, ci pe pagina placii de baza respective. Uite un exemplu de procesor Intel cu placa video dedicata. https://ark.intel.com/......0-ghz.html

Din CompTIA A+ guide to IT Hardware & Software 7th Edition - Cheryl A. Schmidt:

"Both Intel and AMD have a graphics processing unit (GPU) within the CPU on some of their processor models. With an integrated GPU (iGPU), sometimes called an integrated graphics processor (IGP), an external video card with a GPU is not required"

"IGPs can be part of the chipset or be included as part of the CPU housing (on-die). AMD calls its processors that have a GPU integrated with the CPU an accelerated processing unit (APU). Intel calls its integrated GPU Intel HD Graphics and Intel Iris Graphics"