| Adryan28 a întrebat:

Mi-am luat de curand o placa video PCI-E Galaxy Nvidia GeForce 9800GT 512mb 256biti. Ce setări sau ce modificări trebuie sa fac in bios dupa ce am pus placa in pc? Menționez ca am placa de baza Gigabyte. Ofer funda celui mai bun răspuns.

8 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Ai nevoie de driverii pentru placa video și facultativ din bios să dezactivezi placa on board, nu e obligatoriu dar recomand asta.Succes

| pozeanimate a răspuns:

Nu umbla in bios daca nu stii ce anume
poti deregla sistemul si iti va da monitor albastru cu erori
lasa-l pe default
doar driverele de la placa video instaleaza si gata

Răspuns utilizator avertizat
| Luchyan_7446 a răspuns:

Normal nu trebuie sa setezi nimic, dar nu strica sa arunci o privire in bios la placa video onboard, sa o dezactivezi, uita-te sa fie pe auto. sau desable.

| Adryan28 explică (pentru Luchyan_7446):

Am setat in bios urmatoarele:
-Int. display first: (era pe onboard), (pe langa onboard si pci mai avea si optiunea de selectat "PEG"am pus pe PCI-E
-Frame buffer size: (are urmatoarele optiuni aici: 32, 64, 128, 256, disable) am lasat pe 256. La optiunea asta (din cate stiu) ia din memoria ram si pune la placa video...
- Onboard GPU: Enable if no EXT from PEG (ceva de genu') si Always enable. Am pus pe Enable if no EXT from PEG. Daca selectez cealalta optiune "Always enable" cand joc un joc imi da ecrane albastre cu driverul video (nv4_disp.dll)

| DeyCj a răspuns (pentru Adryan28):

E setat totul bine