| edy45svmag a întrebat:

Mi-am schimbat windows-ul recent (adica maine trebuie sa vina pc-ul).Am ales ca sistem de operare sa aleg windows 10.Acum as vrea sa va intreb:era mai bine sa imi bag windows 7 sau e mai bun 10? daca era mai bun 7 argumentati si de ce iar daca este mai bun acesta vreau sa stiu cu ce este mai bun fata de celelalte windows-uri? Dau funda! :-)

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

10 e urit, are unele mici buguri enervante, dar e cel mai sigur Windows disponibil in momentul de fata. Orice alte argumente in favoarea altei versiuni sunt apa de ploaie.

| peperonies a răspuns:

E mai bun 10.

| Zaygon a răspuns:

Depinde ce componente ai prin pc ca daca ai un procesor din seria 5xxx sau 6xxx mai bine ramai la 10. La fel de mult si driverele disponibile sa nu mai spunem de memoria ram pe care o are pc-ul tau.

| TheAndi22 a răspuns:

Salut,
Mie imi place Windows 10 si cred ca e mai bine ca l-ai ales in favoarea 7-lui. Windows 7 a fost si este un Windows bun, dar dupa parerea mea este cam invechit.
Windows 10 este mai bine optimizat pentru diferite PC-uri si are unele functii care iti pot fi folositoare.

| jonelx6 a răspuns:

Am avut si windows 10 si 7 si nu e nici o diferenta de performanta. Windows 10 merge atat pe Intel celeron cat si pe i5 pe 4 gb foarte bine, tot la fel ca pe windows 7. Daca ai mai ales un calculator bunicel, eu zic ca merita instalat 100%. Mie imi place atat de mult design-ul asta nou, incat nu as reveni la windows 7.
Iar buguri nu am vazut pana acum niciunul. La inceput poate existau buguri (ca si la windows 7 cand a aparut) dar au fost remediate.
De asemenea, windows 7 este invechit, si in curand nu o sa mai primeasca suport pentru update-uri, si mai tarziu nici pentru aplicatii, cum e chrome-ul pe windows vista. Deci pe termen lung, windows 10 e cea mai buna alegere.

| CătălinKeenshi a răspuns:

Salut!
Am avut ambele sisteme de operare şi am fost am fost mulţumit de amândouă.
Dacă ai un PC cu 4gb ram şi un procesor bunicel (minim I3 prima generaţie) poţi folosi windows 10.
Dacă întrebi pentru gaming, într-adevăr, windows 7 este superior deoarece nu foloseşte prea multe resurse, are un design ok şi este simplu de folosit, pe când windows 10 necesită puţin mai multe resurse şi este mai sofisticat, dar în 3-4 zile te vei obişnui cu el.
Windows 10 - este mai folositor pentru o muncă de birou aş putea spune
Windows 7 - în special gaming, dar şi alte lucruri.
Sper că ţi-am fost de folos.

| VidoeDaniel a răspuns:

Salut! Windows 10 este mai modern, fiind pe locul 1 din punct de vedere al design-ului. Insa ca si performanta, te sfatuiesc sa instalezi Windows 7 Ultimate. Acesta este windows-ul cu o protectie mare, cu facilitati numeroase si fara bug-uri. Pe Windows 10 vei gasi o tona de bug-uri si vei fi nevoit sa restartezi PC-ul de cele mai multe ori. Alege performanta in locul design-ului!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru VidoeDaniel):

Bate-te bine de tot peste gura. Apoi da un cap in perete. Poate iti revii.

| peperonies a răspuns (pentru VidoeDaniel):

Tu creca ai vazut windows 10 doar la televizor de poti sa zici asemenea tampenii. sau ai rulat cartof.exe.