| Skaya a întrebat:

Salut TPU, mi-am scurt circuitat pini de la ventilator de pe placa de baza pentru cpu, calculatorul porneste dar ventilatorul nu se roteste si nu este detectat de pc... aveti idee daca merge reparat cumva?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Mica modificare la ventilator este conectarea comenzii la alimentare, respectiv anularea senzorului de turatie, prin dezlegare si izolare.
Un electronist priceput poate face aceste modificari.
Daca s-a ars o portiune din circuitul imprimat de pe placa de baza, acesta se datoreaza unui scurtcircuit facut, iar on urma lui s-a ars si circuitul integrat de la alimentare (care trebuie si el schimbat. Acesta este varianta mai complicata si nu prea se gasesc circuite integrate de schimb.
Deci, ramane legarea ventilatorului diract la alimentarea de 12V sau schimbarea intregii placi de baza.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil s-a ars circuitul stabilizaor a motorului ventilatorului (sau chiar motorul ventilatorului).
Ventilatorul se poate inlocui cu unul identic de pe un alt cooler (sau intreg cooler-ul).
Daca s-a defectat electronica de comanda, atunci motorul ventilatorului se poate alimenta "direct" de la sursa, cu mici artificii de conectare, dar ventilatorul va functiona in continuu la turatie maxima. Pentru asemenea modificare este nevoie de cunostintele unui electronist.

| Skaya explică (pentru Bula):

Dupa verificari mai extinse am aflat ca s-a ars o linie conductoare de cupru de pe placa de baza, din cate am aflat dupa am inteles ca merge reparata dar nu este usor si trebuie facuta de un specialist. Am verificat sursa si nu are header de ventilator, poate am inteles gresit la ce te referi prin "mici artificii de conectare". Multumesc oricum ca ti-ai luat din timp sa imi raspunzi asa de detaliat dar problema nu este la ventilatoare.

| Bula a răspuns (pentru Skaya):

Mica modificare la ventilator este conectarea comenzii la alimentare, respectiv anularea senzorului de turatie, prin dezlegare si izolare.
Un electronist priceput poate face aceste modificari.
Daca s-a ars o portiune din circuitul imprimat de pe placa de baza, acesta se datoreaza unui scurtcircuit facut, iar on urma lui s-a ars si circuitul integrat de la alimentare (care trebuie si el schimbat. Acesta este varianta mai complicata si nu prea se gasesc circuite integrate de schimb.
Deci, ramane legarea ventilatorului diract la alimentarea de 12V sau schimbarea intregii placi de baza.

| Salvadore1889 a răspuns:

Cum ai scurtcircuitat pinii?

| Skaya explică (pentru Salvadore1889):

Aparent am ars o linie de cupru de pe placa de baza, am facut asta prin cel mai stupid mod... am incercat a fraiieresc calculatorul ca are un ventilator pe cpu cu o bucata de metal conductiva... pentru ca nu detecta cpu fan daca nu aveam cha fan. Pe scurt putem sa zicem ca nu m-am gandit de doua orirolling on the floor