| sarjux a întrebat:

Ce procesor castiga? un dual core 3. 0GHz sau un Quad core de 2.2 GHz?big grin

Răspuns Câştigător
| 000MadMAX000 a răspuns:

Cel quad bine inteles, are 2 nuclee in plus.Nu conteaza frecventa aici, quad e de 2 ori mai bun.

10 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Quad core clar.

| KodrutZ a răspuns:

Nici unul. Daca aplicatia pe care o rulezi nu e optimizata cum trebuie pentru multithreading iar dual core-ul respectiv nu e din 2006, o sa cistige procesorul cu frecventa mai mare. Daca discutam de aplicatii gen encodare video, proiectare asistata, criptare, unde avem cod optimizat cum trebuie pentru patru nuclee, o sa cistige procesorul cu patru nuclee. In unele jocuri, de exemplu, un i3 la 3.3 GHz sterge pe jos cu i7 la 2, 6, fix din motivul mentionat mai sus. Desigur ca si reciproca e valabila...

| DarkTheory a răspuns:

Quad core!

| Korrawi a răspuns:

Depinde de mai multi factori. Presupunand ca sunt aceeasi generatie si acelasi tip de procesor (ceea ce nu prea e posibil, da ma rog), la aplicatii care folosesc un singur core sau 2, e foarte posibil ca cel la 3.0 Ghz sa castige. Daca vorbim de aplicatii care folosesc mai mult de 2 core-uri, quad-ul e posibil sa castige, chiar daca are frecventa mai mica. Cel mai simplu, ruleaza benchmarkuri pe amandoua si compara rezultatele sau citeste reviews pe net despre ele.

| charleslouboutin a răspuns:

Evident quad core.

| CersetoruVesel a răspuns:

Bine inteles ca quad core
chiar daca are 2. 2GHz e mai bun

| 4Tuning a răspuns:

Sincer, dupa mine cel de 3.0 GHZ castiga

| daniel2forea a răspuns (pentru 4Tuning):

Sincer,nu sti ce e ala quad core straight face

| miny1234 a răspuns:

Quad are patru nuclee de cate 2. 2ghz adica 8 ghz pe putin iar dual are doua nuclee de 3 adica 6ghz cu aproximatie deci quad castiga

| sarjux explică:

Va multumesc tuturor! v-as da la toti funda!