| noisolpXekuNemertXe a întrebat:

Monitoarele de calculator sunt compatibile cu semnalele HDMI trimise de camerele digitale? Am o cameră de la JVC, Everio GZ-HM430BE, pe care am încercat să o leg la două monitoare de calculator prin toate ieșirile pe care această cameră le posedă, dar aparent, toate îmi rezultă într-un "No signal" pe monitor. M-am gândit că ar putea fi strict pentru televizoare concepute aceste ieșiri; posibil fiind ca monitoarele să nu aibă un anumit tip de circuit care să interpreteze semnalul, dar nu sunt sigur. Voi ce știți?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

- Verifica setarile camerei, daca iesirea video (hdmi) este activata
- Verifica daca ai setat intrarea video potrivita a monitorului (daca sunt mai multe)
- Apeleaza la unul care are experienta in asemenea conexiuni, eventual chiar la un magazin de specialitate sau service.

| costiceacristian200 a răspuns:

Încearcă la alt televizor!

| Bizon95 a răspuns (pentru costiceacristian200):

Unde vezi tu in intrebare "tembelizor"?!?

eu stiu ca exista versiuni de hdmi, dvi si vga
e posibil ca monitoarele tale sa aiba versiuni mai noi si incompatibile... dvi si hdmi de ultima generatie NU mai au nici un fel de semnal analogic, si nu merg daca sursa e prea veche si da semnal compatibil vga (care e analogic)

asa ca nu ti-ar strica un adaptor hdmi-dvi... da un telefon la eMAG si freaca-i la melodie pana iti recomanda produsul corect

| Evolution a răspuns (pentru Bizon95):

Stii tu ceva dar nu prea laughing
In primul rand VGA este analogic si hdmi cu dvi este digital. Cablurile hdmi-vga nu vor merge decat daca au un convertor inauntru care transforma semnalul din analogic in digital.
In alta ordine de idei diferenta dintre dvi si hdmi mai mult este faptul ca hdmi transmite si sunetul.
Nu exista versiuni de hdmi (versiunea 1, versiunea 2 etc.) sau de vga sau de dvi. Exista strict mufa hdmi si atat si este universala si functioneaza absolut la toate device'urile care au iesire hdmi pe orice monitor / tv / display care are intrare hdmi.
Nu exista versiuni vechi / noi. Exista cabluri mai proaste care nu sunt de calitate, nu sunt ecranate si nu transmit foarte bine imaginea si exista cabluri construite din conductori unde oglindeste si ecranizeaza mult mai bine imaginea.
Legat de intrebare, monitoarele /tv'urile sau orice alt display ce are intrare HDMI, este compatibil cu orice device cu iesire hdmi.
Daca nu iti da semnal, e posibil sa fie cablul de vina sau camera.
Deci repet, nu exista versiuni de hdmi, dvi, vga. Exista doar cabluri de diferite calitati.
Succes!

| Bizon95 a răspuns (pentru Evolution):

Nu, stiu eu ceva dar CHIAR PREA
dvi 1 si hdmi 1 aveau semnale analogice si puteau fi convertite direct
dvi, hdmi mai mult de 1 si mini-display port NU mai au semnale analogice... DELOC, ABSOLUT DELOC, sunt NUMAI digitale

"Nu exista versiuni vechi / noi"
CAUTA PE GOOGLE, INAINTE SA POSTEZI IMBECILITATI
eu m-am uitat la semnale de "pinout" la respectivele mufe!
si la versiuni ale respectivelor mufe!

| Evolution a răspuns (pentru Bizon95):

Ok, consultam wikipedia.
https://en.wikipedia.org/wiki/HDMI
Citez: "HDMI is a digital replacement for analog video standards."
De cand exista planeta asta, hdmi si dvi au fost de la inceput semnale digitale.
Nu stiu daca are rost sa ma cert sau sa ma contrazic cu tine.
Imi pare rau sincer si imi cer scuze pentru imbecilitatea mea ca am ajuns in anul 4 la facultatea de calculatoare (in traducerea ta, IT) si urmeaza sa dau licenta in domeniul inteligentei artificiale, chiar nu am habar de conceptele hdmi laughing).
Nu are rost sa imi pierd timpul, daca vrei sa intelegi si sa cauti sa te lamuresti, ok.
Daca nu, succes! eu mi-am expus parerea si ti'am dat un articol.
Restul sunt "cancanuri" si magarii.
P.S: tu esti ala cu pamantul plat, nu? laughing

| Bizon95 a răspuns (pentru Evolution):

Esti TARE
jos palaria
mi-ai tras-o cu un link... IN CARE SUNT NISTE CAPITOLE CARE SUNA ASA:
"3 Versions
3.1 Version 1.0
3.2 Version 1.1
3.3 Version 1.2
3.4 Version 1.3
3.5 Version 1.4
3.6 Version 2.0
3.7 Version 2.1"

DECI NUUUUUUU ARE VERSIUNI... EY?!?
m-ai rupt, acum plang, merg la psisicolog sa cer ajutor, brb big grin

| Evolution a răspuns (pentru Bizon95):

Daca te uiti la diferenta dintre versiuni, ai sa afli ca exista diferente in special doar pe partea de viteza, de transmisie.
Daca ai un stick pe usb 3.0, vrei sa spui ca nu e compatibil cu usb 2.0 sau 1.1? Este 100% compatibil dar vei avea viteze mici ca atat poate acel port.
Daca tu incepi raspunsul tau cu aceasta fraza: " dvi 1 si hdmi 1 aveau semnale analogice " atunci da, chiar ai nevoie de un psiholog. Eventual psihoterapeut laughing
Citez de pe wikipedia versiunea 1 de HDMI:
"HDMI 1.0 was released on December 9, 2002 and is a single-cable digital audio/video connector interface"
Citez de pe wikipedia diferentele de versiuni:
"Each subsequent version of the specification uses the same cand of cable but increases the bandwidth or capabilities of what can be transmitted over the cable."
Presupun ca do you know english, cu asta am cam spus tot.
Hai, seara faina si multa bafta!
P.S: Tot nu mi'ai raspuns, esti unul din'aia cu pamantul plat? de curiozitate doar laughing

| Bizon95 a răspuns (pentru Evolution):

Nu ma uit la diferentele dintre versiuni
ma uit la tine care ai spus ca NU EXISTA VERSIUNI
si apoi postezi un link care contine versiuni

in plus dai exemple IMBECILE cu usb care NU ARE NICI O LEGATURA **************OARECARE***************** CU SEMNALUL ANALOGIC VGA!

cauta hdmi/vga/dvi pinout cu versiuni inainte sa te faci de ultimul rahat cu aberatiile pe care le emiti!

| Evolution a răspuns (pentru Bizon95):

Deci tu esti unul dintre acei oameni cu pamantul plat, am inteles ok laughing

| Bizon95 a răspuns (pentru Evolution):

Deci sunt unul care stie ce spune si apoi dovedeste
si apoi vine unul care SE CONTRAZICE SINGUR
dupa care schimba subiectul pentru ca e prea handicapat mental sa fie in stare sa faca altceva mai bun

"pamantul e plat"... buna incercare, continua, esti in continuare... CEL MAI TARE DIN PARCARE!
sunt sigur ca nu conteaza ca parcarea e goala tongue

| noisolpXekuNemertXe explică (pentru Evolution):

Merci de răspuns... Până la urmă am improvizat eu cumva și nu am mai folosit niciun monitor. Camera este destul de vechie (de prin 2010) și mai mult ca sigur că sunt probleme cu aceasta. Motivul pentru care voiam s-o conectez la un monitor era pentru a vedea ce filmează, întrucât conexiunile dintre LCD-ul camerei și restul componentelor s-au cam uzat de la atâta deschis și închis și reparația costă destul încât să îmi fie mai profitabilă o cameră nouă.
Am și uitat de întrebare de când am început să ignor problema?, dar merci de răspuns oricum!