| V7V a întrebat:

Nu de mult mi-am achizitionat un laptop ca avea deja pe el un ssd de 526gb si as dori sa-i mai adaug inca un hdd de 1tb. Intrebarea mea este: Cum pot face in asa fel incat windowsul sa-mi ramana instalat pe ssd (am facut partitia C pe el), iar partitia D sa o am pe hdd, dar fara a reinstala windows sau sa intampin alte probleme?
Multumesc frumos pentru ajutor.

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

Prin simpla adaugare a unui HDD de 1TB, windows-ul va ramane pe SSD, iar daca pe SSD sunt 2 partitii C si D, pe HDD va fi partitia E. Daca pe SSD e numai o partitie C, atunci pe HDD va fi partitia D.
Partitiile se pot modifica in Disk Management din Windows sau folosind un manager de partitii cum e AOMEI Partition Assistant Standard.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Incape un HD in laptopul tău?

| V7V explică (pentru sierra1):

Da, incape

| sierra1 a răspuns (pentru V7V):

Spune-ne când ai reușit!

| flixbuster a răspuns:

1. Bagi HDD.
2. Formatezi HDD, ii dai litera E: (sau care e prima disponibila).
3. Muti tot de pe D: pe E:
4. Din Computer Management/Disk Management stergi partitia care e acum D:
5. Din Computer Management/Disk Management redimensionezi partitia care e acum C: (o faci mare cat tot SSD-ul)
6. Din Computer Management/Disk Management schimbi litera HDD-ului (E: sau care i-ai dat-o) in D: (care s-a eliberat cand ai sters partitia la punctul 4.

Atentie ce faci si mai ales ce stergi sa nu-ti pierzi nimic.

| V7V explică (pentru flixbuster):

Multumesc frumos. Chiar am sa incerc varianta ta, mi se pare foarte buna.