| razvanbanu11 a întrebat:

Recent mi-am cumparat un laptop ASUS X552C de la Flanco.Vanzatorul de acolo mi-a spus sa-i scot bateria din el cand ma joc.Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Nu vine asa de multa caldura la baterie, incarcarea se opreste automat, iar in cazul in care apar caderi de tensiune pe retea sau se opreste curentul, laptopul nu e afectat daca are baterie, prin urmare cred ca e mai bine sa stea cu bateria in el happy

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In momentul in care te joci, laptopul se incalzeste mai tare decat de obicei, iar caldura afecteaza bateria, in timp autonomia ei scazand din aceasta cauza. Este o recomandare foarte utila a vanzatorului, nu ezita sa o aplici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca se referea la faptul sa nu stai cu bateria in timp ce incarca deoarece o sa se buleasca. Cand stii ca vrei sa stai mult la el si stii ca n-o sa iti ajunga bateria i-o scoti si il tii in priza fara.

| einsteinchen a răspuns:

Cred ca se refera la faptul ca laptopul se incalzeste destul de mult cand joci (din cauza procesotului si a placii video) iar acumulatorul se deterioreaza mai repede la caldura sau la faptul ca se poate supraincarca acumulatorul fiind in priza.

Noile acumulatoare (Li-Ion) stiu cand au ajuns la 100% si opresc incarcarea, reluand-o atunci cand este necesar.

Tu fa cum vrei insa ai grija sa nu provoci alte probleme si sa nu le poti rezolva cu garantia.

| razvanbanu11 explică:

Momentan m-am jucat vreo 3 ore pe el si nu s-a incalzit mai mult decat normal.Voi tine cont de sfaturile voastre.Multumesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru razvanbanu11):

Depinde de joc, poate laptopul nu a fost solicitat atat de tare. In mod normal orice laptop se incinge cand e suprasolicitat.