| mistergiovany49 a întrebat:

Rog, numai un depanator tv sa-mi dea un sfat. Am o matusa, locuieste izolat, drum greu accesibil. Are un televizor Westwood 14 inch, iar imaginea in partea de jos s-a micsorat formand o dunga neagra, care dispare totusi in timp. Stiti un remediu, sa-i schimb o piesa, ceva? Dau funda. mersi.

Răspuns Câştigător
| Panamax a răspuns:

Trebuie sa identifici condensatorul electrolitic care decupleaza etajul de baleiaj vertical sau de cadre.este de 4700 uF la 50v
Este conectat intre piciorusul 1 si 7 al integratului CD78040 cu + pe 7

http://www.tevetron.hr/en/product/-/cmp-adap21/8184

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut, problema este integratul din cadre, trebuie schimbat si condensatorii, televizorul este cu tub? Mai pot fi lipituri reci, si din aceasta cauza face asa, deci daca tu recositoresti refaci lipiturile pe integratul de cadre si merge, ai rezolvat problema, trebuie sa ai letcon sau pistol de lipit, si fludor bun, si te apuci si recositoresti tot integratul de cadre.

| mistergiovany49 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Multumesc mult pentru sfat! Tv este cu tub, iar tot ce pot sa va mai rog este sa-mi spuneti unde e pozitionat integratul din cadre. O sa incerc sa refac lipiturile, iar daca nu atunci cu el in brate 2 km pana la masina si la specialist! In caz de nereusita... unul nou din partea casei! happy Astept de la dvs o completare la raspuns, cu bine.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru mistergiovany49):

Ar fi integratul de cadre Tda 8172 acela daca nu se rezolva prin refacerea lipiturilor, atunci trebuie schimbat.

| mihai69 a răspuns:

Ai uitat să spui dacă e CRT sau LCD/LED.
Și mai ales... modelul exact.

| mistergiovany49 explică (pentru mihai69):

Este un tv clasic, cu tub, de care nu ar vrea sa se desparte! Asa sunt unii batrani!

| Bizon95 a răspuns:

14 inch?!?
pentru D-zeu, un tv de 19 inchi cu usb, dvb-t, dvb-c, si card direct in el e maretul 309lei in ziua de azi:
https://www.emag.ro/televizoare/sort-priceasc/c
https://www.emag.ro/......DMW005BBM/

daca il duci pe ala vechi la depanator nu scapi fara 100lei

| Panamax a răspuns:

Este vorba despre un condensator electrolitic de decuplare.O sa caut o schema si o sa-ti spun exact.

| armiaso a răspuns:

Fa-i cadou tu un tv, sunt ieftine si sigur nu are pretenii la smart tv.

| mistergiovany49 explică (pentru armiaso):

Asta nu e un raspuns...sz! I-am propus acest lucru, numai ca, ce nu sti poate e ca batranii indragesc aparatul ce il au si se despart cu greu de el!