| A1W3WHATSUP a întrebat:

Scuze ca am pus intrebarea aici dar e cea mai folosita categorie. Am cumparat astazi un laptop Lenovo si nu stiu de pe ce buton sa ii deschid CD-ROM. Ideei?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Dar unitate optică are?!? că nu toate laptopurile au așa ceva!
Dacă da, până te prinzi unde e manualul de utilizare și pui mâna să-l citești, mai poți deschide sertarul și făcând (în explorer) clic dreapta pe litera unității optice și din meniul contextual care se deschide alegi open, sau eject.

| A1W3WHATSUP explică (pentru mihai69):

Nu am windows. am freedos, da, cred ca am o unitate opticala. deoarece in parte dreapta are o despartitura ca un cd rom, dar nu are nici un buton.

| Salontanul a răspuns (pentru A1W3WHATSUP):

Nu are unitate. Toate unitatile au un buton special de eject. Era bine daca ne spuneai si denumirea laptopului si modelul (de pe spate).

| mihai69 a răspuns (pentru A1W3WHATSUP):

Nu știu să existe vreo comandă în FREE DOS care să acționeze comenzile unității optice.
Fă un USB boot-abil cu o distribuție live de LINUX (Ubuntu de pildă) și încearcă de acolo (similar cu windows, oarecum).
Sau caută manualul de la modelul tău pe saitul Lenovo și poate așa afli...

8 răspunsuri:
| JustMe34 a răspuns:

Pai pe dreapta laptopului o sa simti un buton pe diagonala. apesi si gata

| A1W3WHATSUP explică (pentru JustMe34):

Nu am acel buton.

| A1W3WHATSUP explică:

In manual nu scrie absolut nimic.
http://shop.lenovo.com/......eries/g50/
asta e lapotp-ul, arata identic la fel. numai ca in poza are buton d eject, dar al meu nu are nici scrisul cu 'DVD' si nici buton de eject. E acelasi Model.

| adbu a răspuns (pentru A1W3WHATSUP):

Pai eu o vad in partea dreapta a laptopului unitatea cu tot cu butonel pe ea (din poze)

| A1W3WHATSUP explică:

Multumesc de ajutor baieti, am vorbit cu cei de unde am luat laptop si trebuie montanta unitatea optica. dar are suport pentru ea. Multumesc frumos. Funda pentru mihai69.