| Stephan142 a întrebat:

Cat de mult risc sa imi stric telefonul cand ii fac root?(am idee de ce inseamna dar nu sunt experimentat).Am un s4 si vreau sa ii fac root dar imi e frica de brick-uire.Imi puteti da mai multe informatii despre aceasta brick-uire?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

ROOT-ul nu îţi poate brickui teleofnul, dacă respecţi cum trebuie să îl faci.
Totuşi, dacă ai brick-uit telefonul, şi vrei să te încumeţi să îl repari de unul singur, am o veste bună. Îi poţi face acasă un Unbrick. Cum? Păi simplu, cu o aplicaţie pe PC foarte utilă, numită ONE CLICK UNBRICK şi un cablu USB + telefonul, desigur.
Cum faci Unbrick?

Pentru început ai tot ce am zis mai sus. Apoi descarcă de One Click Unbrick. Salvează şi intră în aplicaţie.
IMPORTANT! Trebuie să ai Java instalat pentru a rula aplicaţia OneClick Unbrick, fiindcă extensia ei este.jar.
Conectează telefonul şi apasă pe Unsoft brick. Lasă programul să îşi facă treaba. Gata. Telefonul tău este Unbrick-uit.
Ulterior, probabil va fi nevoie să-ţi reinstalezi sistemul de operare.
Citeste aici: http://aplicatii-android.com/......nului-tau/

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ce informatii vrei :))?
Brick-uire... cica...
De unde crezi ca vine acel cuvant? brick=caramida. Adica http://cdn-www.xda-developers.com/......_large.jpg in ideea ca nu mai ai ce sa faci cu el(practic brick=placa de baza moarta). Si normal ca exista un risc, mereu exista.

| Jipa95 a răspuns:

Nu numai ca ii pierzi garantia, dar pentru incepatori o asemenea operatiune poate sa duca la brick-uirea telefonului, adica il faci la fel de folositor ca si o piatra.

| OldSoul a răspuns:

Salut, root poti sa faci relativ usor iar sansele sa iti brick-uiesti telefonul sunt mici, dar daca incerc sa ii faci update la android atunci e marele risc.
Daca doresti intr-adevar sa ii faci root nu uita ca telefonul sa fie incarcat si sa ii faci root cu fisierul potrivit.

| MskDesign a răspuns:

In primul rand pierzi garantia, daca o mai are.In al doilea rand, sa te documentezi foarte bine, ca sa nu il pui in vitrina, pe post de bibelou.Ai si avantaje printre care sunt multe aplicatii care au nevoie de SuperSU pentru a le folosi.

| Vanqu1sh a răspuns:

Te uiti la versiunea de android de o ai, o notezi undeva, te asiguri ca o gasesti pe internet si esti ok, nu pierzi garantia pentru ca in cazul in care ceva merge prost o poti reinstala. Cat despre brick e atunci cand incerci vreo smecherie la soft si nu iti iasa, nu iti mai booteaza si practic telefonul devine inutil, evident se rezolva prin reinstalarea firmware-ului. Asa deci poti sta linistit.Bafta!