| Sldushsh a întrebat:

Salut TPU, stie cineva daca coolerul pentru procesor Noctua nh-d15 este compatibil cu placa de baza gigabyte h410m h v3? Deoarece am inteles ca e posibil ca cooler-ul sa fie prea mare pentru placa de bază.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fiecare model de placa de baza suporta doar o anumita gama de procesoare, respectiv si cooler-e, proiectate pentru ea.
Adaptarea (mecanica) a altor modele de cooler-e este aproape imposibila si foarte riscanta.

| NLS a răspuns:

NU e prea mare din punct de vedere fizic, placa ta e format ATX, si are suport pentru chipsetul LGA1200, insa:

1) in functie de ce procesor pui pe placa, poate fi "prea mult".

D15 e destinat racirii procesoarelor puternice, si carora le faci OC (le maresti si mai mult frecventa).

Chipsetul placii H410M H V3 nu suporta OC, si nu prea are sens sa pui vreun i9 pe ea, o sa limitezi tot ce ar putea acel procesor sa scoata pe o placa de baza mai capabila.
H410 nu ofera multe lane-uri PCI, nu are prea multe dotari nici BIOS-ul, nu are racire buna pe VRM, si nici etaj de alimentare stabil construit, sa sustina un consumul mare al unui procesor de top, etc

Iar daca pui un i5 pe ea, in acel caz aunci banii pe geam cumparand un D15 pentru el.
Pentru ca nu are nevoie, si penntru ca nu pentru asta a fost scos D15 pe piata.
E suficient un NH-U12S, sau ceva mai ieftin de la BeQuiet, etc.

2) Ce ar putea incurca ar fi RAM-ul, daca atasezi ambele ventilatoare.
Daca il iei jos pe cel din margine, ai 66mm pe RAM, arhisuficient pentru orice placuta.
Sau le folosesti pe ambele, dar il ridici pe cel din margine pana la aproximativ 44mm, RAM-ul uzual are cam 42mm.

https://noctua.at/......er_1_3.png

3) Si ar putea sa nu iti incapa fizic in carcasa, decat daca iei panoul lateral jos.

PS: Bula traieste undeva in 1984, atunci era destul de valabil ce zice el pe acolo.

| 120bulevard a răspuns:

Daca pui sistemul de prindere ca la carte si ai loc in carcasa (latime vorbind), n-ar trebui sa ai probleme. Nu exista cooler prea mare pentru placa de baza, exista doar cooler incompatibil pentru placa de baza.

| Sldushsh explică (pentru 120bulevard):

Daa, dar am auzit la mai multe persoane ca e posibil sa nu aiba loc placa video.

| NLS a răspuns (pentru Sldushsh):

"Daa, dar am auzit la mai multe persoane ca e posibil sa nu aiba loc placa video."

Nu exista asa ceva. Distanta dintre procesor si slotul PCIe este standard, si se tine cont de ea la proiectarea unui astfel de cooler.
Indiferent despre ce cooler e vorba, dar intamplator vorbim despre cel mai bun din lume (pe aer).

Daca placa video nu iti incape, va fi din cauza lungimii ei si a adancimii carcasei.

In sus nu are nici o treaba, daca prin absurd ai o placa video ce ocupa 3 sloturi, grosimea ei merge doar in jos, nu in sus.