| anonim_4396 a întrebat:

Vara trecuta mi s-a stricat un PC mai vechi (nu se mai invartea coolerul). Acum cateva zile am cumparat cooler care e compatibil cu procesorul si pasta termoconductoare. Pe coolerul vechi scria ca, consuma 15 V, pe coolerul nou scrie ca, consuma 65W. Dupa ce am pus coolerul si pasta, l-am aprins am intrat in BIOS si cand il deschideam scria ca are 35 grade si in nici 1 minut ajungea la 51 de grade si se inchidea. Sursa este DELUXE ATX-400W P4: AC INPUT: 230W-50Hz 4A; DC OUTPUT: +5V-30A, -5V-0.5A, +12V-11A, -12V- 0.5A, +3.3V-28A, +5VSB- 2A. Credeti ca este vina sursei? Sau care ar fi problema?

2 răspunsuri:
| Wrufloukel a răspuns:

Incearcă să mergi la un profesionist. Vezi că schimbarea ventilatorului de la procesor este trebă serioasă. Nu are cum să știe nimeni de pe acest site ce ai făcut tu acolo, căci trebuie sa văd cu ochii mei cum ai aplicat pasta de care pastă ai aplicat ce fel ai fixat ventilatorul de placa de bază. Ar putea fii o mie de chestii. Mergi la un profesionist de la tine din oraș, e posibil să iți facă treaba gratis, sau cheamă si tu un prieten ceva! E păcat să ceri un sfat așa de serios pentru o treabă legată de pc-ul tău, chiar dacă este el vechi și antic! Eventual caută tutoriale pe youtube in limba romana si urmăreștele cu atentie mare și belește ochii acolo să înțelegi ce zice ăla și să ai răbdare pănă la capatul clipului! Și eu trebuie să-mi schimb coolerul și dejă mă găndesc cu groază, mai ales că vreau să-mi pun și un ssd și alte update-uri!

| BLKZ a răspuns (pentru Wrufloukel):

Hai ma da-o dracului, daca si schimbatul coolerului e o treaba serioasa inseamna ca asamblarea sistemului e o operatiune doar pentru doctori.