| balu a întrebat:

am o problema cu incalzirea la un procesor Intel Celeron 2.93 GHz.Am intrat in bios si sunt urmatoarele voltaje:
Vcore Voltage [1.360V]
3.3V Voltage [2.848V] aici imi apare cu rosu
5V Voltage [4.966V]
12V Voltage [11.892V]
Nu s-a facut overclock, placa de baza impreuna cu coolerul au fost curatate.Pasta termoconductoare schimbata cu una buna, am pus o carcasa care ofera o aerisire mai buna.Si acum mi-am comandat un cooler de la intel cu baza de cupru. Temperatura in BIOS imi arata 75 grade. Dupa o pauza lunga aprind din nou pc si cu speed fan arata temperatura de 48-49 grade, dupa care in 15 minute e peste 70. Aveti alte solutii cum as putea racii acest procesor? Dau un Fundoi

3 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

In functie de procesor, voltajele si tehnologia de fabricatie difera.
Nu stiu ce zici, dar 1. 360V mi se pare mult pentru orice Intel tinut stock. Incearca sa mai scazi din el (in limita in care e stabil).
Daca ai umblat la cooler, schimba pasta si curata-l de praf.

| titi a răspuns:

Procesorul e defect.Acum consuma prea mult (se vede din scaderea de tensiune de la 3, 3V) si se infierbanta. Poate ai noroc si nu e defecta si placa de baza. Poti verifica doar punandu-l pe o placa de baza buna si urmarind cresterea temperaturii.E bine sa verifici si placa de baza cu un procesor SIGUR bun.Tot asa faci, urmaresti temperatura 5-10 min.

| MikeAlexis a răspuns:

Esti sigut ca pasta termoconductoare este pusa corect? asta ar fi principalul motiv pentru care s-ar incalzii procesorul tau,nu din cat V consuma. SpeedFan este o porcarie, nu iti arata temperaturile corecte, pentru temperatura procesorului corecta intri in BIOS.