| ImDarkRaul4566 a întrebat:

Salut TPU! Vreau sa imi fac un pc de 3000 de lei pe piese care sa ducă jocuri apărute nou și nu numai! Cum ar fi rocket league csgo gta5 fortnite jocuri din acestea! Aș dori să imi recomandați niște piese bunicele! Multumesc

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/5411295
Am pus numele 2850, care e pretul fara carcasa.
Voiam sa te las sa iti alegi singur carcasa dorita, dar pana la urma am atasat una care mi s-a parut ok in Wishlist.

RTX3060 de care spune colegul e un vis frumos in acest buget.
Placa video singura costa minim 1500 RON (dar cele mai multe variante bat spre 1800-2000) si NU POTI face un sistem echilibrat in care doar placa video costa cat jumatate din buget. Ti-ai bate joc de calitatea celorlalte componente, si toate conteaza, in special placa de baza si sursa.

Cu acest cod pe care l-am gasit pe forumul PCGarage o sa mai ai cativa lei reducere, mai precis 1%. (nu e codul meu de afiliere, nu am asa ceva. Si nici nu il cunosc pe proprietar, nu fac reclama nimanui).
6KH3CVBT

Pentru cativa (aprox 30) lei in plus, ai putea pune o sursa mai mare, care sa te ajute la un viitor upgrade. Cu piesele actuale nu e nevoie, sunt arhisuficienti cei 550W, sursa fiind una de calitate superioara, ce livreaza ce scrie pe eticheta, nu povesti.

Sau ai putea adauga o racire pe aer aftermarket la aprox 160 RON, mai silentioasa si putin mai eficienta decat cea cu care vine procesorul.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Eu as achizitiona un cooler (care sa aiba cel putin 65 CFM, sau rezistenta termica pentru 170-180W):

https://www.pcgarage.ro/coolere/pccooler/gi-x6b-v2-blue/

https://www.pcgarage.ro/coolere/endorfy/spartan-5-max-black/

https://www.pcgarage.ro/coolere/endorfy/spartan-5-max-argb-1/

Toate incap in carcasa, pentru ca sunt sub 150mm, si carcasa suporta 155mm.

Carcasa trebuie schimbata doar daca doresti sa adaugi pe viitor placi video peste 330-335mm.

| ImDarkRaul4566 explică (pentru NLS):

Ok multumesc, am o întrebare se potrivesc toate componentele? Și cam câti ani m ar tine acest pc?

| Simpatic a răspuns (pentru NLS):

NLS tu te pricepi la IT asta o stim noi.
Insa o mica remarca daca imi permiti, PCgarage sunt unii dintre cei mai mari nenorociti din domeniul vanzarilor IT cand vine vorba de a repara un lucru pe garantie, si nu o spun eu o spun sutele de recenzii negative de pe internet.
Cu toate ca imi este drag canalul lor de Youtube si mereu ma uit cand apare vreo noutate sau sa imi reimprospatez cunostintele IT
Dar sa dam Cezarului ce este a Cezarului, ca si garantie sunt infecti, eu nu voi cumpara niciodata de la ei!

| NLS a răspuns (pentru Simpatic):

Atunci incearca Cel.ro laughing sa vezi acolo "distractie" si blesteme.

PCGarage sunt printre cei mai corecti, si da, calitatea serviciilor a scazut putin de cand au fost cumparati de eMag, dar tot sunt nr 1 la seriozitate.

Vezi sute de plangeri adunate de multi ani, dar uita-te in ce volume vand.

100 de nemultumiti din 500 comenzi la CEL nu e totuna cu 100 din 50.000 la PCGarage.

| Simpatic a răspuns (pentru NLS):

Cel.ro sunt niste parliti care au incercat si ei vanzarile in propriul market online, loc in care vand societati terte ca pe eMAG, au crezut ca toate mustele fac miere. sau ca viespile sunt la fel cu albinele!
eMAG numai e demult o afacere romaneasca, cand investitori sunt oameni de afaceri din straintate si bugetul lor se invarte la zeci de milioane de euro happy
cam greu sa te pui cu ei si pe reparatii, garantie, retur, etc nu? de aici si lipsa de seriozitate a concurentilor directi

7 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Jocurile alea merg și pe un PC mai slab, nu trebuie să cheltuiești 3000 de lei.

Dacă joci apex legends, ac valhalla, cyberpunk șamd, eventual ar merita.

Dacă vrei ceva ok ca preț, să fie și cât de cât up to date și sa meargă bine, se potrivesc bine i5 generația 10 11, cu rtx 3060.

| NLS a răspuns:

Doar unitatea in acest buget, nu?