| Smekes a întrebat:

Vreau sa imi fac un PC din aceste componente. Ce credeti, sunt bune?
1.)Placa De Baza Gigabyte 1155 Soket, Audio/Video/Lan Integrat si 1x SATA 3 si 5x SATA 2.
2.)Procesor Intel Core i7 1155 Soket, Cooler, 22 Nanometri si 4 Nuclee
3.)Memorie RAM Kingston HyperX 16 GB, Tip Memorie DDR3 si Radiator
4.)HDD 2TB, Interfata SATA 3, Rata de Transfer SATA 600 MB/s
5.)BluRay Disc Writer Asus
6.)Placa Video Gigabyte NVIDIA GeForce GTX 660, Tip Racire Activa, Dual Fan, 2 GB, 3D Vision

7 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

O sa te dezamagesc pentru ca am toata dreptatea. Sistemul arata ingrozitor, dezechilibrat si incomplet.
O sa iti fac un roman, pe care oricum nu o sa il intelegi in totalitate, sa iti explic unde ai gresit si de ce. Ai gresit deoarece nu e domeniul tau. Ca sa poti sa faci o configuratie stralucita ai nevoie de ceva experienta, nu alegi niste componente si le arunci acolo "cu furca".
Si sa vedem.
1. o afirmatie de mai sus de a ta: "Carcasa e Corsair Carbide 500R BK, Tower, Full ATX cu 4 ventilatoare si fara sursa pentru ca mi-a spus cineva : e mai bine sa iei fara sursa ca poate sa fie proasta." Probleme aici: carcasa e prea scumpa. Serios, 700 lei pe o bucata de tabla? E ea buna, dar nici asa, parea mea.
2. sursa poate sa fie proasta daca nu stii sa alegi sursa. Dar fara sursa, adica ce ai facut si tu acuma, nu ai cum sa ai pc. El de unde isi ia curent? Ia si tu putin logic. E ca o masina fara benzina si fara ulei. Degeaba e masina, e acolo, dar nu ai cum sa te folosesti de ea.
2. La placa de baza nu m-ai lamurit deloc, un model anume, doar ceva generic.
3. Tot legat de placa de baza, nu e cinestie ce placa de baza, deoarece cautand signurele modele cu specificatiile alea nu e neaparat ceva prea grozav.
4. nici aici nu m-ai lamurit. oricum, gaming nu faci cu un cpu cum ai ales tu acolo si gpu slab. Deoarece gtx 660 comparat cu acel i7 e prost ales.
5. maxim i5, e suficient.
6. ai mers pe o platforma deja invechita, 1155, care are mai bine de 1 an si jumatate de la aparitie. Exista 1150 mai recenta, mai performanta.
7. overclock e cand vrei sa treci de frecventa maxima a componentelor(gen la cpu de la 3.2 ghz sa presupunem vrei sa ajungi la 3.6 sau 4ghz prin mici ajustari de multiplicator/voltaj/nb/sb etc. Asta este putin periculos si facut fara atentie poate duce la distrugerea componentelor.
8. Nu ai nevoie de 16 gb ram. Sa fim seriosi, asta e doar un moft. Nu exista joc care sa folosesca atat. Si cand o sa existe jocuri care sa solicite atat ram, deja sistemul o sa fie batran. De asemenea, radiatorul e alt moft, in conditiile in care exista atatea memorii fara radiator si nu au nici o problema. Radiator cel mult daca vrei overclock, si nici atunci nu-i necesar daca ai multe ventialatoare pe carcasa(care nu sunt chiar atat de benefice, pot face sistemul sa fie zgomotos uneori).
9. Decat sa bagi 2tb hdd, unde se vede clar ca nu o sa folosesti atat(presupun doar), si daca tot vrei viteza, pui un ssd de 60/120gb pe langa acel hdd si ai rezolvat problema. Treaba cu 600mb/s la hdd e pur marketing.
5. Iar, alt moft. Nu stiu de ce, dar nu cred ca ai sa folosesti niciodata tu asa ceva laughing
x. placa video mult prea slaba pentru acel cpu, si comparat cu ce se mai baga in pc se putea mult mai bine ales.
Sper sa apreciezi ce roman am scris aici si ca am pierdut vremea. Daca chiar vrei sa cumperi un sistem, spune la ce il folosesti si cati banuti ai ca sa te pot ajuta cu o configuratie.

| Smekes explică (pentru sltlp):

Mersi! Vezi ca tiam trimis un mesaj pe facebook la "total last tutorial"

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Ce model este placa de baza? Vrei sa dai oc (overclock)? Daca vrei sa il faci pentru gaming placa video este slaba in comparatie cu procesorul. Si ce sursa si ce carcasa?

| Smekes explică (pentru MineIsLikeABridge):

La ce te referi cu modelul placii?
Nu prea stiu asa bine IT, ce inseamna overclock?
Da vreau sa fie de gaming.
Carcasa e Corsair Carbide 500R BK, Tower, Full ATX cu 4 ventilatoare si fara sursa pentru ca mi-a spus cineva : e mai bine sa iei fara sursa ca poate sa fie proasta.
Nu stiu, spune te rog ce placa video imi recomanzi si ce carcasa sa iau.

| MineIsLikeABridge a răspuns (pentru Smekes):

Caracasa e ok, chiar daca multi zic ca e doar o bucata de metal se inseala, daca nu sunt erisite componentele bine se incalzesc, daca vr pentru gaming, carcasa care ai aleso este perfecta. Procesorul este prea mult, depinde daca ai bani, un i5 4670k e ok pentru jocuri si va mai fi vreo vreme, placa de baza sa contina in numele ei z87 daca iti iei procesor haswell. Placa video, aicea ai 2 optiuni nVIDIA alege vreun gtx 770 sau 760, de la amd alege din seriile r9 si r8. Sursa trebuie neaparat sa aiba minimum Bronze si sa fie de cam 600w +.

| xcamaradx a răspuns:

E bun.Intrebarea e ce vrei sa faci cu el.In functie de asta configurezi.Eu as lua unul gata asamblat.

| Smekes explică (pentru xcamaradx):

Nu vreau sa il iau asamblat pentru ca 1 e mai scump asamblat si 2 nu e cum il vreau eu.