| Remus95 a întrebat:

.. Vreau sa-mi fac pc-ul pe piese as vrea 8 GB la ram un procesor foarte bun dar nu stiu de care o placa video Nvidia cea mai buna daca se poate si placa de baza sa tina piesele de mai sus, sursa, carcasa bune astept sugestii.

23 răspunsuri:
| Me2 a răspuns:

Daca vrei un pc nou, raspunde la intrebariile de mai jos pentru a te putea ajuta
1. Ce buget ai?
2. La ce il vei folosi?
3. Ai nevoie de monitor? Daca nu, ce rezolutie are monitorul tau actual
4. Ai nevoie de periferice? (tastatura mouse, boxe...)

| Remus95 explică (pentru Me2):

1.bugetul e de 40 de mil lei vechi sau chiar 50
2.il voi folosi la jocuri dar si pentru ce-mi mai trebuie un proiect ceva, photoshop
3.Am monitor doar unitatea ma intereseaza
4.boxe am un sistem Logitech 5.1 dar recomanda-mi ceva bun sistem ceva
si tastatura si mouse wireless dar si cu fir ca sa am de unde sa aleg.
Dar ti-am vreau placa video foarte buna procesor foarte bun ceva mai bun eu am un Intel dual core de 3.33 si vreau ceva mai bun si rami ar merge mai mult de 8?

| Me2 a răspuns (pentru Remus95):

Sistemul acela audio, e destul de bun si nu merita schimbat ..parerea mea, iar in legatura cu mouse/tastatura nu iti recomand wireless, cate o data se mai blocheaza si se termina bateria cand ti'e lumea mai draga, niciun joc din ziua de azi nu consuma mai mult de 3.5 gb (poate ca sunt cateva exceptii), deci 8gb ram sunt arhisuficienti pentru multi ani de acum in colo, o rezerva pentru viitor
Iti recomand asa
- i5 haswell (poate vei spune, ba eu vreau i7, iti spun ca diferenta intre i5 si i7 in gaming este 0)
- Placa de baza dotata, usb 3.0 sata 3, tot ce vrei, 4 sloturi de memorie
- 8gb ram la 1600mhz de la Kingston
- 1TB HDD pentru stocare, jocuri ...etc
- Un SSD Samsung,foarte rapid pentru windows si alte programe
- Placa video foarte buna, cu racire super care duce orice joc pe full hd pe ultra si AA/AF pe maxim
- Sursa de calitate care va tine sistemul, mai este si super silentioasa
- O carcasa destul de mare, spatioasa ventilata, o recomand pentru ca incap placi video foarte lungi, gtx 770 windforce fiind una dintre ele
- Si un dvd-rw
Periferice
- Un mouse de nota 10/10, sta bine in mana si are un mousepad destul de bu n, aluneca mouse foarte bine pe el
- O tastatura simpla, care o am si eu si pot sa spun ca este absolut superba, mai mult de atat nu ai nevoie
- Niste casti de la Somic de calitate, sunt foarte confortabile pe urechi si se aud foarte bine
Am ajuns in 4900 lei, placa video are reducere 15%, deci vei primi aproape 300 lei inapoi > total 4.600 lei intregul sistem, iar daca nu stii sa-l montezi iti recomand asamblarea premium care o vor face cei de la PCgarage
- O sa faca wire management
- Multe teste sa vada daca totul este in regula, daca ceva nu e bine il/o schimba acolo direct ..si multe altele, iti ajunge sistemul acasa gata asamblat si esti gata sa rupi jocuriile :)
Sistemul
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/698342/

Asamblarea (doar daca nu stii sa o faci tu)
http://www.pcgarage.ro/servicii/pc-garage/asamblare-premium/
Cu tot cu asmblare vei ajunge aproape de 4.800 lei
Sa te bucuri de sistem

| Remus95 explică (pentru Me2):

Cu asamblarea o scot mai ieftin ca mai stiu si eu si am un prieten care stie dar eu sunt nehotarat imi place ce mi-ai recomandat dar plava video n-ar fi mai buna o Nvidia GeForce 9800 GT?

| Me2 a răspuns (pentru Remus95):

Vrei sa compari o placa video de 300 lei cu una de aproape 20 mil?
Cu 9800 gt nu mai joci jocuriile care vor aparea, si in astea actuale scartie
Diferentele sunt foarte mari, iti trebuie vreo 20 de placi ca si 9800 gt sa ajungi la performanta placii care am pus'o eu

| Remus95 explică (pentru Me2):

Eu nu cunsosc placie componentele etc. intrebam sa vad care e mai buna nu m-am uitat la bani.Dar la boxe am un bazait si de asta am zis sa le schimb

| Remus95 explică (pentru Me2):

Dar e un dispozitiv ce da wireless o antena micuta cum se numeste costa vreo 2-3 milioane lei vechi?

| Me2 a răspuns (pentru Remus95):

Bazaitul acela poate fi de la placa de sunet veche/slaba, dar daca vrei sa cumperi altele iti recomand
http://www.pcgarage.ro/boxe/genius/sw-g21-1250/
Iar faza cu mouse/tastatura wireless tot nu cred ca este o idee buna, mai are momente destul de des cand are semnal foarte slab si se misca cursorul pe desktop in reluare, ba se blocheaza ba se termina bateria si iti vine sa ii dai foc.dar faci cum vrei ...am avut experiente cu mouse wireless, la fel e si cu tastatura

| Remus95 explică (pentru Me2):

Da ce placa de sunet sa iau? o idee ceva?

| supermamici a răspuns (pentru Remus95):

Iti recomand un sistem deja gata facut, un model branduit Dell din seria XPS: http://bit.ly/sistem-desktop-gaming. Si iti mai raman si ceva banuti pentru un monitor touchscreen (nu de alta dar in urmatorii ani va fi un default in materia de monitoare si sisteme de operare) : http://timez.ro/......i-preturi/

Problema cu asamblarea nu tine de bani sau prieteni, unele componente pur si simplu au unele incompatibilitati cu altele in anumite sisteme de operare, si sunt ceva sanse ca desi componentele nu merg sa nu poti sa ceri garantia pe ele intrucat sunt considerate (si sunt de altfel si in realitate) componente OK. Pe cand un sistem branduit iese din fabrica dupa ce a fost testat si rastestat in orice mod posibil si au primit conformitatea (un sistem brand totusi este acelasi indiferent de unde-l cumperi, Romania, usa, dubai sau china, sunt facute sa mearga ceas). Sper sa te fi ajutat sfatul.

| Remus95 explică (pentru supermamici):

Nu merge linkul de la XPS.

| Me2 a răspuns (pentru Remus95):

Nu,ma refeream ca placa ta de baza are o placa de sunet integrata slaba, de asta suna asa, placa de baza care am pus'o eu are placa de sunet mai de calitate, si pe deasupra e noua

| Me2 a răspuns (pentru supermamici):

Niciodata,dar niciodata un sistem brand nu va fi mai bun ca unul pe piese, crezi ca daca ar fi incompatibile piesele le'as fi recomandat? Pana acum, am avut in total 5 sisteme pe piese, si nicio incompatibilitate, lasa oamenii in pace cu branduriile de nimic

| supermamici a răspuns (pentru Remus95):

http://bit.ly/sistem-desktop-gaming pusesem punct dupa link...

| supermamici a răspuns (pentru Me2):

Stai asa
1. tu te bazezi ca ce recomanzi tu este mult mai bine decat ce recomanda un distribuitor national care nu vrea probleme in service, mai ales cand vine vorba de un produs Dell care face calculatoare de dinainte sa ne nastem noi

2. Iar daca spui ca Dell XPS este brand de nimic, precursorul ALienware-ului, sisteme high end care ajung sa coste si 4500 de euro, atunci cred ca nickul tau nu te reprezinta.

3. Nu ti s-a intamplat niciodata sa ai o incompatibilitate intre componente care luate fiecare in parte sunt OK? Felicitari atunci, sa speram ca nici Remus nu o sa aiba, pana la urma riscul este al lui nu al tau, nu?

| 0x11111051 a răspuns:

Pentru ce tie asa PC?! N-ai unde arunca banii sau ce?

| Remus95 explică (pentru 0x11111051):

Nu tin dar asta pe care il am acum nu mai merge asa bine gen si Windows-ul ruleaza prost windows 7 si a trebuit sa pun windows XP. Si nu arunc bani pe geam avand in vedere ca am dar 30 mil pe asta si il am de 6 ani.

| Remus95 explică (pentru 0x11111051):

Si inca ceva ce te intereseaza pe tine ce fac eu cu bani mei?!

| 0x11111051 a răspuns (pentru Remus95):

Pai daca e treaba asa, poti sa te uiti pe youtube, ca sunt video-uri, gen "Asambleaza-ti propriul PC" si scrii suma maxima in dollari. O sa iti arate cele mai bune rezultate. Sa cumperi pe piese si sa faci singur, este si un risk, fiindca unele componente, nu sse potrivesc cu celelalte.

| 0x11111051 a răspuns (pentru Remus95):

In loc sa tii stringi, ii arunci pentru un fel de Pc, numai pentru jocuri, care miine-poimiine se va strica.

| SpecialistIT a răspuns:

Salutare.

Sau poate, sa nu isi ia teapa cu garaju' asta si sa cumpere mult, dar MULT mai ieftin de aici: http://www.mediadot.ro/wishlist/31553/
Convinge-te singur ce preturi au.

Iti recomand cu tarie MediaDOT, e un magazin serios, unicul magazin de gaming. Uite de asemenea ce showroom superb pot sa aiba: http://www.mediadot.ro/showroom

De asemenea, poti cere GRATIS update de bios la placa de baza, un lucru total recomandabil.
Tot GRATIS poti beneficia de ansamblare a PC-ului in cazu' in care nu ai timp sa nu te pricepi foarte bine la asta, tot la MediaDOT ( www.mediadot.ro ).

Ma bucur ca am putut sa te ajut. Sa te bucuri si tu de configuratie.
Daca te mai pot ajuta cu ceva, orice, te rog, nu ezita sa ma cauti.

Sanatate si bafta!

| DeejayLiqua a răspuns:

Intradrvar, pretul este mai mare darsi calitatea home made este buna! Astfel ai un PC cu performante rxact la ceainevoie.
Personal, folosesc de 5 ani o placa Nvidi GT5500. Evident, este veche dar face fata cu brio jocurilor Grand Theft Auto 5, Need for Speed Most Wanted ultima versiune, Assasin Creed...
Ia-ti de pe eMag o Nvidia. Ai si promotii la mare parte din placile video, si iti zice exact cu ce alte componente este compatibil. Una din cele mai noi versiuni cu o memorie de 2 GB ar face o grafica uluitoare inca vreo 10 ani. Sa-l stapanesti sanatos dupa montare.

| Remus95 explică (pentru DeejayLiqua):

Eu pc-ul de acum il am de 6 ani si am dat 30 milioane lei vechi pe el si avand in vedere ca am dat 8 mil pe monitor eu zic ca si-a facut treaba 6 ani 22 de milioane.Nu prea mai merge si vreau sa-mi iau si eu ceva super ca de ex pe asta vechi nu-mi merge Grand Theft Auto 5 dar Need for Speed Most Wanted Imi merge.